Bronksda Lensa Teylor ismi bilan tug‘ilgan Bambaataa qora tanlilarning ozodlik harakati davrida o‘sgan. 1973-yilda u xalqaro hip-hop tashkiloti bo‘lgan Universal Zulu Nationni ham asos solgan. Uning 1982-yildagi “Planet Rock” xiti global shuhrat keltirib, 1980-yillardagi hip-hopni shakllantirishga hissa qo‘shgan.
Keyingi yillarda, Bambaataaning obro‘si bolalar jinsiy zo‘ravonligi va odam savdosi bo‘yicha da’volar bilan soyalangan, ularni u rad etgan. 2025-yilda, The Guardian xabar berishicha, u sudga kelmaganligi sababli bolalar jinsiy zo‘ravonligi va odam savdosi bo‘yicha fuqarolik ishini yutqazgan. Hip-Hop Ittifoqi bu da’volarning uning musiqiy merosini murakkablashtirganini, bu “jamiyatimizda jiddiy suhbatlar mavzusi” bo‘lganini tan oldi.
Bambaataa o‘zining hip-hop uchun ko‘rinishi bilan Bronksni “hozir dunyoning har bir burchagiga yetib boradigan madaniyatning tug‘ilgan joyi”ga aylantirgan, deb Hip-Hop Ittifoqi ijrochi direktori Reverend Dr Kurtis Blow Walker ta’kidladi. U 1980-yillar va undan keyin ham Jeyms Braun va Jon Lydon kabi musiqachilar bilan keng hamkorlik qilib, 1985-yildagi aparteidga qarshi “Sun City” qo‘shig‘i kabi siyosiy ongli loyihalarga hissa qo‘shgan.
Afrika Bambaataa Pensilvaniyada saraton asoratlari tufayli payshanba kuni vafot etgan. U Yamayka va Barbadoslik immigrant ota-onalardan tug‘ilgan va o‘smirlik chog‘ida Black Spades to‘dasining a’zosi bo‘lib, keyin o‘z yetakchilik qobiliyatlaridan foydalanib, yoshlar madaniyatini zo‘ravonlikdan ijodkorlikka yo‘naltirishga intilgan Universal Zulu Nationni tuzgan. U 2016-yilgacha bu tashkilotni boshqargan, 1980-1990-yillardagi jinsiy zo‘ravonlik da’volari paydo bo‘lgach, iste’foga chiqqan.

Как подтвердил Hip Hop Alliance, один из основоположников хип-хоп культуры Африка Бамбатаа скончался в возрасте 68 лет. В заявлении организации отмечается, что Бамбатаа помог сформировать «глобальное движение, основанное на мире, единстве, любви и веселье», отдав дань уважения его роли в возникновении хип-хопа как музыкального жанра и культурной силы.
Родившийся в Бронксе как Лэнс Тейлор, Бамбатаа вырос в эпоху движения за освобождение чернокожих. В 1973 году он стал соучредителем Universal Zulu Nation — международной группы по повышению осведомленности о хип-хопе. Его хит 1982 года «Planet Rock» принес ему мировое признание и считается сформировавшим хип-хоп в 1980-х годах.
В последние годы репутация Бамбатаа была омрачена обвинениями в сексуальном насилии над детьми и торговле людьми, которые он отрицал. В 2025 году, как сообщает The Guardian, он проиграл гражданское дело по обвинению в сексуальном насилии над детьми и торговле людьми после неявки в суд. Hip Hop Alliance признал, что эти обвинения осложнили его музыкальное наследие, которое «было предметом серьезных разговоров в нашем сообществе».
Видение Бамбатаа для хип-хопа превратило район Бронкс в «место рождения культуры, которая теперь достигает каждого уголка мира», заявил исполнительный директор Hip Hop Alliance преподобный доктор Куртис Блоу Уокер. На протяжении 1980-х годов и позже он продолжал широко сотрудничать, работая с такими музыкантами, как Джеймс Браун и Джон Лидон, и внося вклад в политически сознательные проекты, такие как антиапартеидная песня «Sun City» в 1985 году.
Африка Бамбатаа скончался в Пенсильвании в четверг из-за осложнений от рака. Он родился у иммигрантов с Ямайки и Барбадоса и в подростковом возрасте стал членом банды Black Spades, используя свои лидерские способности для создания Universal Zulu Nation, которая стремилась направить молодежную культуру от насилия к творчеству. Он возглавлял Universal Zulu Nation до 2016 года, уйдя в отставку после появления обвинений в сексуальном насилии из 1980-х и 1990-х годов.