Toshkent xalqaro aeroportida 6,3 kilogramm marixuanani noqonuniy olib kirishga uringan xorijiy yo‘lovchi bojxona organlari tomonidan qo‘lga olindi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasining matbuot xizmati rasman ma’lumot berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, “Toshkent-Aero” ixtisoslashtirilgan bojxona kompleksiga qarashli chegara bojxona posti xodimlari Bangkokdan kelgan yo‘lovchilardan birini tekshiruvdan o‘tkazgan. Yo‘lovchining qo‘l yuki va bagaji diqqat bilan ko‘zdan kechirilganda, turli qadoqlar ichiga yashirilgan 12 ta polietilen o‘ram aniqlangan.
O‘ramlar xolislar ishtirokida ochib ko‘rilganda, ichidan yashil rangli, o‘tkir hidli modda topilgan. Markaziy bojxona laboratoriyasining xulosasiga ko‘ra, bu modda og‘irligi 6,3 kilogrammdan ortiq bo‘lgan quritilgan marixuana ekanligi aniqlandi. Ushbu giyohvandlik vositasi O‘zbekiston qonunchiligida muomalasi taqiqlangan moddalar qatoriga kiradi.
Holat yuzasidan bojxona organlari tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilning birinchi choragida “Toshkent-Aero” IBK tezkor tuzilmalari va bojxona postlari xodimlari tomonidan aniqlangan 15 ta holatda qariyb 30 kilogramm giyohvandlik vositalari, jumladan sintetik narkotiklarning noqonuniy olib o‘tilishi va yashirin aylanmasiga chek qo‘yilgan.
Olib qo‘yilgan giyohvandlik vositalari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 18 kilogrammga oshgan, bu esa aeroportda narkotiklarga qarshi kurashning faollashayotganini ko‘rsatmoqda. Avvalroq, bojxona va chegara qo‘riqchilari Tojikiston bilan chegarada Lacetti haydovchisidan 10,7 kg gashish, 412 g marixuana va 35 g opiy, shuningdek, qariyb 7000 ta kuchli ta’sir qiluvchi tabletkani musodara qilgan edi.

В международном аэропорту Ташкента задержан иностранный пассажир, пытавшийся незаконно ввезти 6,3 килограмма марихуаны. Об этом официально сообщила пресс-служба Таможенного комитета Республики Узбекистан.
По данным ведомства, сотрудники пограничного таможенного поста «Ташкентский международный аэропорт», входящего в специализированный таможенный комплекс «Ташкент-Аэро», провели досмотр одного из пассажиров, прибывших из Бангкока. При осмотре ручной клади и багажа были обнаружены 12 полиэтиленовых свертков, спрятанных в различных упаковках.
После вскрытия свертков в присутствии понятых внутри была найдена зеленоватая субстанция с резким запахом. Согласно заключению Центральной таможенной лаборатории, это вещество оказалось высушенной марихуаной массой свыше 6,3 килограмма. Данный наркотик относится к запрещенным для оборота веществам по законодательству Узбекистана.
По факту инцидента таможенными органами возбуждено уголовное дело. По информации комитета, в первом квартале 2026 года оперативными структурами и сотрудниками таможенных постов «Ташкент-Аэро» выявлено 15 случаев, в которых пресечена незаконная перевозка и скрытый оборот около 30 кг наркотических средств, включая синтетические наркотики.
Объем изъятых наркотиков увеличился почти на 18 килограммов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что указывает на активизацию борьбы с наркотиками в аэропорту. Ранее таможенники и пограничники изъяли крупную партию наркотиков на границе с Таджикистаном: у водителя Lada Largus в топливном баке было обнаружено 10,7 кг гашиша, 412 г марихуаны и 35 г опия, а также около 7000 сильнодействующих таблеток.