Toshkentda ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda, yosh yigit sumkada olib kelgan mushugini ko‘prikdan daryoga ataylab tashlagani ko‘rsatilmoqda. Mushuk suzib chiqqan bo‘lsa-da, bu qasddan qilingan harakat jamoatchilik noroziligini keltirib chiqardi: yigit hayvonni ataylab tashlab, buni sovuqqonlik bilan kameraga yozib olgan.
Bu shafqatsiz hodisa haqida Animal life in Uzbekistan nomli ixtisoslashgan kanal xabar berdi. Video avval Instagram hisobida joylashtirilgan, ammo foydalanuvchilarning reaksiyasidan so‘ng o‘chirilgan. Biroq, video o‘chirilishi javobgarlikni bekor qilmaydi yoki harakatning mohiyatini o‘zgartirmaydi – bu faqat oqibatlarni yashirishga urinishdir.
E‘tibor qaratilgan jihat shundaki, yigitning sahifasida Qur’ondan iqtibos joylashtirilgan: "Har bir kishi faqat o‘zining sa’y-harakatlari natijasida oladi" (sura 53:39). Bu so‘zlar fonida himoyasiz hayvonga nisbatan namoyishkorona shafqatsizlik ayniqsa sarkastik ko‘rinadi.
Foydalanuvchilar sodir bo‘lgan voqea va bunday harakatlar uchun mumkin bo‘lgan javobgarlikni muhokama qilishda davom etmoqda. Ta‘kidlash joizki, bunday harakatlar "kontent" emas, balki e‘tiborsiz qoldirib bo‘lmaydigan signaldir. Hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik reaksiya va qoralashni talab qiladi, shunda bunday holatlar odatga aylanmasligi kerak.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Ekologik partiyasi deputatlari hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabat uchun javobgarlikni sezilarli darajada qattiqlashtirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqmoqda.

В социальных сетях распространилось видео из Ташкента, на котором молодой человек приносит кошку в мешке на мост и намеренно сбрасывает её в реку. Животное сумело выплыть, но сам факт действия вызвал волну общественного возмущения: парень сознательно бросил животное и хладнокровно снял это на камеру.
О жестоком инциденте сообщил профильный канал Animal life in Uzbekistan. Ролик был опубликован в Instagram-аккаунте автора, однако после реакции пользователей удалён. При этом удаление не снимает ответственности и не меняет сути поступка – это лишь попытка скрыть последствия.
Особое внимание привлекло то, что на странице размещена цитата из Корана: "Человек получит только то, к чему он стремился" (сура 53:39). На фоне этих слов демонстративная жестокость к беззащитному животному выглядит особенно цинично.
Пользователи продолжают обсуждение произошедшего и возможной ответственности за подобные действия. Подчёркивается: подобные действия – это не "контент", а сигнал, который нельзя игнорировать. Жестокость к животным требует реакции и осуждения, чтобы подобные случаи не становились нормой.
Напомним, депутаты Экологической партии Узбекистана разрабатывают проект закона, предусматривающий значительное ужесточение ответственности за жестокое обращение с животными.