Yo‘lovchilar o‘zlarining og‘ir ahvolini tasvirlab berdi. Keksa yo‘lovchilardan biri: “Ar Riyoddan 15 soatda keldik. Hozir Turkiyada o‘tiribmiz. Endi Chimkentga deyapti. [Reysni] Toshkentga to‘g‘rilab beringlar, qiynalib ketdik”, dedi. Boshqa bir yo‘lovchi esa: “Bemorlar bor ichimizda. Hamma yoshi kattalar sarson bo‘lib o‘tirishibdi. Bizga reysimizni to‘g‘rilab beringlar, Chimkentga emas, Toshkentga qilib beringlar iloji bo‘lsa”, deb qo‘shimcha qildi. Bu holat turistik firmalar tomonidan xizmat ko‘rsatishdagi jiddiy kamchiliklarni ochib berdi.
Konsulxona qayd etishicha, holat bo‘yicha tegishli idoralar mas’ullari bilan masalani hal qilishga qaratilgan muzokaralar olib borildi, shuningdek, yuqoridagi firmalar mutasaddi xodimlari bilan suhbatlashildi. Natijada fuqarolar vaqtincha tranzit hududida bo‘lishi davomida oziq-ovqat, transport va boshqa zaruriy tovar hamda xizmatlar bilan ta’minlanishiga erishildi. Ziyoratchilar kelishilgan yo‘nalish bo‘yicha xavfsiz vatanga qaytarish ishlari to‘liq nazorat ostida amalga oshirildi.
Bosh konsulxona kelgusida shunga o‘xshash holatlarning oldini olish maqsadida fuqarolar va turistik xizmatlarni taklif etayotgan firmalarni qat’iy rioya qilishni tavsiya etdi. Bu voqea, sentyabr oyida ham 50 nafar o‘zbekistonlik Makkada vatanga qaytish uchun aviachiptalarsiz qolib ketgani haqidagi xabarni eslatib, turistik sektorda takroriy muammolarni ko‘rsatib turibdi. Bu holat O‘zbekistonlik sayyohlar uchun xavfsizlik va xizmat sifati masalalarini yana bir bor ko‘tarib qo‘ydi.

18 апреля 82 гражданина Узбекистана, возвращавшиеся из Саудовской Аравии через Турцию, застряли в международном аэропорту Сабиха Гёкчен в Стамбуле. Об этом сообщило Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле. Граждане воспользовались услугами частных туристических фирм «Ihlos Travel» и «Hikmat Travel», планируя совершить умру по маршруту Эр-Рияд-Стамбул-Шымкент-Ташкент. Однако, как подчеркнуло консульство, из-за невыполнения сторонами взятых на себя обязательств в должной мере, соотечественники оказались в сложной жизненной ситуации за рубежом.
Пассажиры описали свои тяжелые условия. Один из пожилых путешественников заявил: «Мы приехали из Эр-Рияда за 15 часов. Сейчас сидим в Турции. Говорят, что теперь в Шымкент. [Рейс] Направьте в Ташкент, мы измучились». Другой пассажир добавил: «Среди нас есть больные. Все пожилые сидят в растерянности. Направьте наш рейс, если возможно, не в Шымкент, а в Ташкент». Этот инцидент выявил серьезные недостатки в обслуживании со стороны туристических фирм.
Консульство отметило, что были проведены переговоры с ответственными лицами соответствующих органов для решения ситуации, а также состоялись беседы с сотрудниками указанных фирм. В результате удалось обеспечить граждан продуктами питания, транспортом и другими необходимыми товарами и услугами на время их пребывания в транзитной зоне. Работы по безопасной репатриации паломников по согласованному маршруту были осуществлены под полным контролем.
Генеральное консульство рекомендовало гражданам и фирмам, предлагающим туристические услуги, строго соблюдать правила, чтобы предотвратить подобные случаи в будущем. Этот инцидент напоминает о сообщении в сентябре, когда 50 узбекистанцев в Мекке остались без авиабилетов для возвращения на родину, указывая на повторяющиеся проблемы в туристическом секторе. Ситуация вновь подняла вопросы безопасности и качества услуг для узбекистанских путешественников.