Asl ismi Danisiya Dayanovna bo‘lgan aktrisa 90-yillarda kino sohasiga kirib kelgan. “Bozor ko‘rmagan yigit” filmi hamda “Gap yo‘q” hajviy ko‘rsatuvidagi komedik rollari bilan mashhurlikka erishgan. Shuningdek, u “Chol va nabira”, “Tilla buva”, “Tilim qursin” kabi kinolarda ham rol ijro etgan. Aktrisa 1996-yilda “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist” faxriy unvoni bilan taqdirlangan. To‘qqiz nabira va to‘rt evaraning buvisi edi.
Gazeta muxbiri Mirolim Isajonov Dono Boboxonovaning hamkasblaridan u haqdagi xotiralari bilan o‘rtoqlashishni so‘radi. Shirmonoy Abdullayeva, “Qalpoq” hajviy ko‘rsatuvi aktrisasi: “1974-yil ‘Yosh gvardiya’ teatriga ishga borgan kezlarim Dono bilan gaplashganimda fikrlarimiz bir nuqtada birlashgan va shu tariqa yaqin munosabat o‘rnata boshladik. 52 yil davomida ahil dugona bo‘ldik. O‘rtamizda biror marta kelishmovchilik yuz bermagan.”
Rixsivoy Aliyev, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist: “Dono opa san’atga fidoyi ijodkor edi. Katta teatrda ishlashiga qaramay, bizning ‘Gap yo‘q’ hajviy ko‘rsatuvining suratga olish jarayonlari uchun doim vaqt ajratib qatnashardi. Juda ham mahoratli aktrisa edi. Hech qachon rol tanlamasdi. Obrazga shu darajada kirishib ketardiki, rejissyorlar bergan topshiriqni ortig‘i bilan uddalardi.”
Madina To‘xtayeva, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist: “Dono 1968-yilda ochilgan teatrimizning ilk qaldirg‘och aktrisalaridan biri edi. U singari teatr san’atiga fidoyi san’atkorlar hozir juda kam va bunday odamlar doim ham tug‘ilmaydi. Teatr Dononing hayoti, eri, bolasi, xullas, oilasi edi.”
Sayfiddin Meliyev, aktyor va rejissyor: “1999-yilda O‘zbek davlat drama teatrida Bahodir Yo‘ldoshev sahnalashtirgan ‘Xonuma’ spektaklida Dono opa bilan partnyor bo‘lganmiz. Uning Uvaysiy rolini o‘ynash orzusi bor edi. Birgalikda shuni amalga oshirishni reja qilgandik, rolga tayyorgarlik ko‘rayotgan edi. Hatto dutor chalishni ham o‘rganayotgandi.”

15 апреля в возрасте 79 лет скончалась заслуженная артистка Узбекистана Доно Бобохонова. Всю свою жизнь она посвятила театру, долгие годы работая в театре «Ёш гвардия» (ныне Узбекский государственный драматический театр имени Аброра Хидоятова). Она запомнилась зрителям по ролям в около ста спектаклях, включая «Минг йиллик хангома», «Фаррош кампирнинг тушлари», «Бахт эшик кокканда», «Жинлар базми».
Настоящее имя актрисы — Данисия Даяновна. В 1990-х годах она пришла в кино, прославившись комедийными ролями в фильме «Бозор кўрмаган йигит» и юмористической передаче «Гап йўқ». Также она снималась в фильмах «Чол ва набира», «Тилла бува», «Тилим курсин». В 1996 году ей было присвоено почётное звание «Заслуженная артистка Республики Узбекистан». У неё осталось девять внуков и четыре правнука.
Корреспондент газеты Миролим Исажонов попросил коллег Доно Бобохоновой поделиться воспоминаниями о ней. Ширмоной Абдуллаева, актриса юмористической передачи «Калпок»: «В 1974 году, когда я пришла работать в театр «Ёш гвардия», мы с Доно сразу нашли общий язык и стали близкими подругами. За 52 года дружбы у нас не было ни одной ссоры».
Рихсивой Алиев, заслуженный артист Узбекистана: «Доно-опа была преданным искусству человеком. Несмотря на работу в большом театре, она всегда находила время для съёмок в нашей передаче «Гап йўқ». Она была очень талантливой актрисой, никогда не выбирала роли и полностью вживалась в образ».
Мадина Тухтаева, заслуженная артистка Узбекистана: «Доно была одной из первых актрис нашего театра, открытого в 1968 году. Таких преданных театру артистов, как она, сейчас очень мало. Театр был для неё жизнью, мужем, детьми, семьёй».
Сайфиддин Мелиев, актёр и режиссёр: «В 1999 году мы вместе играли в спектакле «Ханума» в Узбекском государственном драматическом театре. У неё была мечта сыграть роль Увайси, мы вместе готовились к этому, она даже училась играть на дутаре».