Livan Bosh vaziri Navaf Salam Isroilni jurnalist Amal Xalilni o‘ldirish va uning hamkasbi Zaynab Farajni yaralashda insoniyatga qarshi jinoyat sodir etganlikda aybladi. Hujum janubiy Livandagi at-Tayri qishlog‘ida sodir bo‘ldi.
Xalil va Faraj ertaroq Isroilning bir avtomobilga uyushtirgan hujumi haqida reportaj tayyorlayotgan edi. Ular bino tomon qochib, panoh izlagan vaqtda nishonga olingan.
Tez yordam xodimlari Farajni qutqarib, Xalilning jasadini bir necha soatdan keyin vayronalar ostidan topdi. Jurnalist bilan oxirgi marta mahalliy vaqt bilan soat 16:10 da bog‘lanishgan.
Livan Sog‘liqni saqlash vazirligiga ko‘ra, qutqaruvchilar dastlab Xalilga yetib borishga urinishgan, ammo Isroil otishmasi tufayli chekinishga majbur bo‘lishgan. Ikkinchi zarba jurnalistlar panoh topgan uyni nishonga olgan.
Xalil 2006 yilgi urushdan beri Al Axbor gazetasi uchun ishlagan. U Isroilning Livandagi uylarni buzishini yoritgan va chegaradosh qishloqlar aholisining chidamliligini ko‘rsatishga intilgan.
Jurnalistlarni himoya qilish qo‘mitasi (CPJ) Xalilning o‘ldirilishi xalqaro hamjamiyat uchun “uyg‘otuvchi qo‘ng‘iroq” bo‘lishi kerakligini aytdi. CPJ mintaqaviy direktori Sara Quda Isroil harbiylarining tibbiy guruhlarga to‘sqinlik qilishini “shafqatsiz va takrorlanuvchi jinoyat” deb atadi.
Livan Prezidenti Jozef Aun Isroilni jurnalistlarni “qasddan va izchil nishonga olishda” ayblab, bu “tajovuzkor harakatlar haqiqatini yashirish” urinishi ekanini ta’kidladi.
Isroil harbiylari qutqaruvchilarga to‘sqinlik qilgani haqidagi xabarlarni rad etib, jurnalistlarni nishonga olmasliklarini bildirdi. Biroq, bir oy oldin uch jurnalist shunday “ikki marta zarba” hujumida halok bo‘lgan edi.

Премьер-министр Ливана Наваф Салам обвинил Израиль в совершении преступления против человечности в связи с убийством журналистки Амаль Халиль и ранением её коллеги Зейнаб Фарадж в результате авиаудара по деревне ат-Тайри на юге Ливана.
Халиль и Фарадж освещали предыдущую израильскую атаку на автомобиль, когда были поражены при попытке укрыться в здании. Спасатели извлекли Фарадж и обнаружили тело Халиль спустя несколько часов.
Последний раз с журналисткой связывались около 16:10 по местному времени. Она укрылась в доме после того, как предыдущий израильский налёт убил двух человек рядом с её машиной.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что спасатели сначала пытались добраться до Халиль, но были вынуждены отступить из-за обстрела со стороны Израиля. Второй удар поразил дом, где укрывались журналисты.
Халиль работала в газете Al Akhbar с войны 2006 года. Она освещала снос домов израильскими войсками в приграничных деревнях и стремилась показать стойкость местных жителей.
Комитет по защите журналистов (CPJ) заявил, что убийство Халиль должно стать «тревожным звонком» для международного сообщества. Региональный директор CPJ Сара Куда назвала препятствование медицинским бригадам «жестоким и повторяющимся преступлением».
Президент Ливана Жозеф Аун обвинил Израиль в «преднамеренном и последовательном нацеливании на журналистов» с целью «скрыть правду о своих агрессивных действиях».
Израильские военные отрицали сообщения о том, что препятствовали спасателям, и заявили, что не нацеливаются на журналистов. Однако менее месяца назад три журналиста были убиты в аналогичной атаке «двойного удара».