AQSh sudyasi afsonaviy qo'shiqchi Smokey Robinsonning (86 yosh) to'rt nafar sobiq uy xizmatchisiga qarshi tuhmat da'vosini rad etdi. Ayollar Motown yulduzini jinsiy zo'ravonlik, majburiy qamoq, beparvolik va gender zo'ravonligida ayblab, o'tgan yili sudga murojaat qilgan edi.
Robinson ayblovlarni "yomon va yolg'on" deb atab, 500 million dollarlik qarshi da'vo bilan chiqqan edi. U ayollar va ularning advokatlari matbuot anjumanida uni "ketma-ket va kasal zo'rlovchi" deb atab, tuhmat qilganini da'vo qilgan.
Los-Anjeles Oliy sudi sudyasi Kevin Brazile Robinsonning da'vosini rad etar ekan, ayollarning ayblovlarni "haqiqiy yomon niyat" bilan qilganiga oydin va ishonchli dalil yo'qligini ta'kidladi. Kaliforniya qonunlariga ko'ra, jamoat arbobi tuhmat da'vosini yutishi uchun bunday dalil talab qilinadi.
Sudya Robinsonlar foydasiga ba'zi dalillar borligini tan oldi, ammo "haqiqiy yomon niyat haqidagi dalillar oydin va ishonchli standartga yaqinlashmaydi", dedi. Biroq, sudya Robinsonning qarshi da'vosini to'liq rad etmadi, hissiy iztirob va keksalarga nisbatan moliyaviy zo'ravonlik kabi boshqa elementlarni davom ettirishga ruxsat berdi.
Ayollar advokati Jon Xarris qarorni "mijozlarimiz va jim bo'lishni rad etgan barcha omon qolganlar uchun kuchli va shubhasiz g'alaba" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, sud bu 500 million dollarlik da'voni jinsiy zo'ravonlik haqida gapirgan ayollarni qo'rqitish va obro'sizlantirishga urinish sifatida ko'rgan.
Robinsonning advokati Kristofer Frost esa qarorni "noto'g'ri" deb hisoblaydi va advokatlar tomonidan "haqiqiy yomon niyat" haqida ko'plab dalillar borligini ta'kidladi. U "Jane Doe'ning da'volari yolg'on va uydirilgan ekanligini ko'rsatishga e'tibor qaratamiz", dedi.
2025 yil may oyida Los-Anjeles okrugi sherif departamenti Robinson ayblovlari bo'yicha jinoiy tergov boshlagan edi. Hozircha hech qanday ayblov qo'yilmagan. Robinson Motownning birinchi hitmeykeri bo'lib, Mary Wells va The Temptations kabi ijrochilar uchun qo'shiqlar yozgan.

Судья США отклонил иск легендарного певца Смоки Робинсона (86 лет) о клевете против четырех бывших домработниц, обвинивших его в сексуальном насилии. Женщины подали иск против звезды Motown в прошлом году, обвиняя его в сексуальном насилии, незаконном лишении свободы, халатности и гендерном насилии.
Робинсон назвал обвинения "гнусной ложью" и подал встречный иск на 500 миллионов долларов, утверждая, что женщины и их адвокаты оклеветали его, назвав "серийным и больным насильником" на пресс-конференции.
В четверг судья постановил, что нет достаточных "ясных и убедительных" доказательств того, что женщины действовали со "злым умыслом", что требуется для иска о клевете публичной фигуры в Калифорнии. Судья Кевин Бразил отметил, что есть "доказательства в пользу Робинсонов", но "доказательства злого умысла не достигают ясного и убедительного стандарта".
Хотя судья отклонил иск о клевете, он не полностью прекратил встречный иск Робинсона, разрешив продолжить рассмотрение других элементов, включая эмоциональное расстройство и финансовое насилие над пожилыми.
Адвокат истиц Джон Харрис назвал решение "мощной и безоговорочной победой для наших клиентов и всех выживших, кто отказывается молчать". Он заявил: "Суд увидел этот иск на 500 миллионов долларов таким, какой он есть — вопиющей попыткой запугать, дискредитировать и наказать женщин за то, что они заговорили о сексуальном насилии".
Адвокат Робинсонов Кристофер Фрост считает решение "неправильным", утверждая, что есть "множество доказательств злого умысла со стороны адвокатов". Он добавил: "Наша главная цель — показать, что утверждения Jane Doe ложны и сфабрикованы".
В мае 2025 года департамент шерифа округа Лос-Анджелес начал уголовное расследование обвинений против Робинсона. Обвинения пока не предъявлены. Робинсон был первым хитмейкером Motown, написав хиты для Мэри Уэллс и The Temptations.