Mahalliy hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, ayol taxminan uch soat davomida chiqindi chuqurida qamalib qolgan va tasodifan o‘tib ketayotgan mahalliy usta tomonidan qutqarilgan.
Ayol eri va ikki farzandi bilan Darvindan Kanberraga qaytayotgan bo‘lgan. Hodisa Alis-Springs shahridan 145 km janubi-g‘arbda joylashgan Henbury Meteoritlar Himoya Zonasida sodir bo‘lgan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, ayolning eri ustaning e’tiborini jalb qilgan, usta chuqurga arqon tushirib, ayolni ushlab olishiga yordam bergan va keyin mashinasi bilan uni tortib chiqargan. Bu jarayon 45 daqiqadan ko‘proq vaqt olgan.
Ayol kasalxonaga yotqizilgan, ammo jiddiy jarohat olmagan. Shimoliy hududning Mehnat xavfsizligi boshqarmasi (NT WorkSafe) hodisa yuzasidan tergov boshlagan.
Bu Avstraliyada birinchi bunday hodisa emas. 2024-yil iyulida Viktoriya shtatida bir erkak, 2012-yilda esa Markaziy Kvinslendda 65 yoshli ayol shunday hojatxonaga yiqilib, oyog‘ini sindirgan edi.
Boshqa mamlakatlarda ham pit-latrinalar halokatli oqibatlarga olib kelgan. 2014-yilda Janubiy Afrikada besh yoshli o‘quvchi, 2018-yilda esa yana bir o‘quvchi shunday hojatxona qulashi natijasida halok bo‘lgan. Shu yili Janubiy Afrika hukumati maktablardagi bunday hojatxonalarni butunlay yo‘q qilishga va’da bergan edi.

В Северной территории Австралии женщина, остановившаяся в туалет во время поездки, оказалась запертой по пояс в выгребной яме после обрушения туалета.
По данным местных властей, женщина провела в яме около трех часов, пока ее не спас местный мастер, случайно проезжавший мимо.
Женщина путешествовала с мужем и двумя детьми из Дарвина в Канберру. Инцидент произошел в зоне охраны метеоритов Хенбери, в 145 км к юго-западу от отдаленного городка Алис-Спрингс.
Свидетели сообщили, что муж женщины привлек внимание мастера, который опустил веревку в яму, чтобы женщина могла за нее ухватиться, а затем вытащил ее с помощью своего автомобиля. Процесс занял более 45 минут.
Женщину доставили в больницу, но серьезных травм она не получила. Управление по охране труда Северной территории (NT WorkSafe) начало расследование инцидента.
Это не первый подобный случай в Австралии. В июле 2024 года в штате Виктория спасатели разбирали туалет, чтобы вызволить застрявшего мужчину. В 2012 году 65-летняя женщина сломала ногу, упав в выгребную яму в центральном Квинсленде.
В других странах подобные туалеты приводили к смертельным случаям. В 2014 году в ЮАР погиб пятилетний ученик, а в 2018 году — еще один. После этого правительство ЮАР пообещало полностью избавиться от таких туалетов в школах.