G‘azodagi amputatsiyalar soni allaqachon rekord darajaga yetgan bo‘lsa-da, Isroil vayron qilingan anklavga tibbiy yordamni cheklashda davom etar ekan, bu ko‘rsatkich yanada oshishi mumkin, deb ogohlantirmoqda gumanitar tashkilot.
Nogironlar bilan ishlovchi Humanity & Inclusion UK tashkiloti bu hafta G‘azoda o‘tkazilgan amputatsiyalar ko‘lami genotsid davrida “misli ko‘rilmagan” darajaga yetganini ma’lum qildi.
“Materiallar, texnik tajriba va bemorlarning harakatlanishiga kirish imkoniyati zudlik bilan yaxshilanmasa, amputatsiyalar soni va ularning og‘irlik darajasi oshishda davom etadi”, dedi guruh.
“Mojaroning eng yuqori nuqtasida kuniga 10 nafargacha bola bir yoki ikkala oyog‘idan amputatsiya qilinayotgani haqida xabarlar bor edi. Hatto eng konservativ raqamlar ham G‘azo aholisiga nisbatan amputatsiyalar soni juda yuqori ekanligini ko‘rsatmoqda, bu esa uni dunyodagi eng yuqori mojaro bilan bog‘liq amputatsiyalar darajasiga qo‘yadi.”
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 2025-yil oktabr oyi boshida, Isroil va Hamas o‘rtasida sulh imzolangan paytda, G‘azoda 5000 dan 6000 gacha odam amputatsiya qilinganini taxmin qilmoqda. Ular ikki yillik mojaro davomida hayotini o‘zgartiruvchi jarohatlar olgan 42 000 falastinliklar qatorida.
Sulhdan olti oy o‘tgan bo‘lsa-da, Isroilning gumanitar yordamning anklavga kirishiga to‘sqinlik qilishi tufayli sharoitlar og‘irligicha qolmoqda.
“Yordamning kirishi juda oldindan aytib bo‘lmaydigan bo‘lib qolmoqda, barcha materiallar Isroil hukumati tomonidan tasdiqlanishi kerak”, dedi Humanity & Inclusion UK. Tashkilotning o‘zi 2025-yil fevral oyidan beri G‘azoga gumanitar materiallar va protezlar olib kirishga ruxsat olmagan.
Guruhning so‘zlariga ko‘ra, hozirda G‘azoda faqat to‘qqiz nafar protezchi ishlamoqda va ular muhim komponentlar tanqisligi tufayli “katta bosim” ostida.
Kirish cheklovlari xalqaro mutaxassislarning yuqori talabga qaramay mahalliy guruhlarni o‘qitishiga to‘sqinlik qilmoqda.
Ayni paytda, sulhga qaramay, qurbonlar soni o‘sishda davom etmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti 2025-yil oktabridan beri 700 dan ortiq falastinlik o‘ldirilgan va yana 2000 kishi yaralanganini taxmin qilmoqda, bu Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga asoslanadi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha rahbari Volker Turk bu oy falastinliklar uchun oddiy harakat “hayot uchun xavfli faoliyat”ga aylanganini aytdi va “Isroil kuchlari tomonidan piyoda yurgan, mashina haydagan yoki tashqarida turgan falastinliklarning o‘ldirilishi deyarli har kuni qayd etilmoqda”, dedi.

Число ампутаций в Газе, уже достигшее рекордного уровня, может возрасти, поскольку Израиль продолжает ограничивать медицинскую помощь в разрушенном анклаве, предупреждает гуманитарная организация.
Humanity & Inclusion UK, работающая с людьми с ограниченными возможностями, на этой неделе заявила, что масштабы ампутаций в Газе достигли «беспрецедентного» уровня во время геноцида.
«Без немедленного улучшения доступа к материалам, техническим знаниям и мобильности пациентов число ампутаций и тяжесть их состояний будут продолжать расти», — предупредила группа.
«На пике конфликта сообщалось, что до 10 детей в день подвергались ампутации одной или обеих ног. Даже самые консервативные цифры указывают на исключительно высокое число ампутаций относительно населения Газы, что, вероятно, ставит ее в один ряд с самыми высокими показателями ампутаций, связанных с конфликтами, на душу населения в мире».
Всемирная организация здравоохранения оценивает, что от 5000 до 6000 человек в Газе перенесли ампутации по состоянию на начало октября 2025 года, когда Израиль и ХАМАС подписали соглашение о прекращении огня. Они входят в число 42 000 палестинцев в Газе, получивших травмы, изменившие жизнь, за двухлетний конфликт.
Через шесть месяцев после прекращения огня условия остаются ужасными из-за блокировки Израилем гуманитарной помощи, поступающей в анклав.
«Поступление помощи остается крайне непредсказуемым, все материалы подлежат утверждению израильскими властями», — заявила Humanity & Inclusion UK. Сама организация не может ввозить гуманитарные грузы и протезы в Газу с февраля 2025 года.
В настоящее время в Газе работают только девять протезистов, и они находятся под «огромным давлением» из-за нехватки критически важных компонентов, сообщила группа.
Ограничения на въезд не позволяют международным специалистам обучать больше местных команд, несмотря на высокий спрос.
Между тем, уровень потерь продолжает расти, несмотря на прекращение огня. ООН подсчитала, что с октября 2025 года было убито более 700 палестинцев и еще 2000 ранены, ссылаясь на данные Министерства здравоохранения Палестины.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк заявил в этом месяце, что обычное передвижение стало «опасной для жизни деятельностью» для палестинцев, отметив, что «случаи убийства палестинцев израильскими силами во время ходьбы, вождения или стояния на улице регистрируются почти ежедневно».