Gabonning Lope-Okanda tropik o‘rmonida amerikalik millioner ovchi Erni Dosio (75 yosh) fillar tomonidan ezilib halok bo‘ldi. U Kaliforniyadagi vinozor egasi bo‘lib, sariq rangli duyker (antilopa turi) ovlash uchun kelgan edi.
O‘tgan juma kuni sodir bo‘lgan voqeada Dosio va uning yo‘lboshchisi beshta urg‘ochi fil va bir bolani kutilmaganda uchratib qolgan. Safari operatori Collect Africa kompaniyasi mijozning o‘limini tasdiqladi va yo‘lboshchi og‘ir yaralanganini ma’lum qildi.
Dosio uzoq yillar davomida Afrika va AQShda ov qilgan, ko‘plab kuboklar to‘plagan. Uning tanigan bir nafaqadagi ovchiga ko‘ra, barcha ovlari litsenziyalangan va qonuniy bo‘lib, hayvonlar sonini nazorat qilish maqsadida amalga oshirilgan.
Dosio Pacific AgriLands Inc kompaniyasining egasi bo‘lib, 12 000 akr uzumzor maydonini boshqargan. AQSh elchixonasi uning jasadini Kaliforniyaga qaytarish bilan shug‘ullanmoqda.
Gabon o‘rmonlarida 95 000 ga yaqin o‘rmon fillari yashaydi, bu tur global populyatsiyasining asosiy qismini tashkil etadi va ular yo‘qolib ketish xavfi ostida. Har yili butun dunyo bo‘ylab o‘n minglab yovvoyi hayvonlar kubok ovlash sanoati qurboniga aylanadi.

В тропическом лесу Лопе-Оканда в Габоне погиб американский миллионер-охотник Эрни Досио (75 лет), владелец виноградников в Калифорнии. Он охотился на желтого дукера (вид антилопы), когда в прошлую пятницу неожиданно столкнулся с пятью слонихами и слоненком.
Оператор сафари Collect Africa подтвердил смерть клиента и сообщил, что профессиональный гид получил серьезные травмы. Досио был известным членом Сакраменто Сафари Клуба и собрал обширную коллекцию охотничьих трофеев, включая слонов и львов.
По словам знакомого охотника на пенсии, все охоты Досио были строго лицензированы и законны, проводились в рамках контроля численности животных. Досио владел Pacific AgriLands Inc, управляющей 12 000 акров виноградников.
Посольство США в Габоне занимается возвращением его останков в Калифорнию. Леса Габона являются домом для примерно 95 000 лесных слонов, которые находятся под угрозой исчезновения. Ежегодно десятки тысяч диких животных становятся жертвами трофейной охоты.
Трофейная охота — многомиллионная индустрия. В ЮАР ее стоимость оценивается от 68 до 120 миллионов долларов. Во время первого президентского срока Дональд Трамп создал противоречивый консультативный совет по дикой природе, который был распущен в 2020 году из-за обвинений в предвзятости.