Liverpul tropik tibbiyot maktabi olimlari tomonidan olib borilgan tadqiqot natijasida noma kasalligiga chalingan bolalarning og'iz bo'shlig'ida ilgari noma'lum bo'lgan Treponema bakteriyasining yangi turi aniqlandi. Ushbu kashfiyot kasallikni erta aniqlash va davolashda yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin.
Noma, asosan, noto'g'ri ovqatlangan va kambag'al bolalarda uchraydigan, og'iz va yuz to'qimalarini buzadigan xavfli kasallikdir. Davolanmasa, 90% hollarda o'limga olib keladi. Omon qolganlarda esa umrbod chandiqlar va ijtimoiy izolyatsiya qoladi. Har yili o'n minglab holatlar qayd etiladi, asosan Sahel mintaqasida.
Tadqiqotchilar Nigeriyadagi 19 nafar noma bilan kasallangan boladan olingan namunalarni zamonaviy genetik tahlil qilish orqali sog'lom mikroblar sonining kamayganini va ba'zi shtammlarning ko'payganini aniqladilar. Chuqur tahlil natijasida ko'pchilik namunalarda Treponema bakteriyasining yangi turi topildi.
Tadqiqot muallifi professor Adam Roberts bu kashfiyotni "hayratlanarli" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, hozircha bu bakteriyaning kasallikni keltirib chiqarishi yoki faqat mavjud yaralarni kolonizatsiya qilishi noma'lum. Sabab-oqibat munosabatini aniqlash uchun kengroq tadqiqotlar rejalashtirilgan.
Kelajakda Treponema A ni aniqlovchi test gingivitli bolalarda nomaning oldini olishga yordam beradi. Hozirda tashxis faqat klinik belgilarga asoslanadi. Antibiotiklar bilan profilaktik davolash kasallikning rivojlanishini to'xtatishi mumkin.
Hozirgi keng spektrli antibiotiklar bilan davolash antimikrobiyal qarshilikni oshirish xavfini tug'diradi. Yangi topilgan bakteriyaga qarshi maqsadli davo bu xavfni kamaytirishi mumkin. Shuningdek, sog'lom bakteriyalar kamaygani sababli probiotiklar bilan profilaktika qilish imkoniyati ham mavjud.
Tadqiqot Plos Neglected Tropical Diseases jurnalida chop etilgan. Mutaxassislar bu kashfiyotni noma kasalligini tushunishdagi birinchi muhim qadam deb baholadilar.

Исследователи из Ливерпульской школы тропической медицины совершили «поразительное» открытие: в полости рта детей, больных номой, обнаружен ранее неизвестный вид бактерии Treponema. Это открытие может привести к новым методам профилактики, диагностики и лечения этого смертельного заболевания.
Нома, известная как «лицо бедности», поражает в основном истощенных и недоедающих детей. Без лечения она смертельна в 90% случаев, разрушая ткани рта и лица. Выжившие остаются с пожизненными шрамами и социальной изоляцией. Ежегодно регистрируются десятки тысяч случаев, в основном в регионе Сахель в Африке.
Ученые проанализировали образцы от 19 детей из Нигерии с помощью современного генетического анализа. Они обнаружили нарушенное микробное сообщество: снижение уровня нормальных бактерий и увеличение других штаммов. Глубокий анализ выявил новый вид Treponema в большинстве образцов.
Профессор Адам Робертс, старший автор исследования, назвал открытие «поразительным». Однако он подчеркнул, что причинно-следственная связь пока не установлена: неизвестно, вызывает ли бактерия ному или просто колонизирует уже существующие раны.
В будущем тест на наличие Treponema A у детей с гингивитом может позволить проводить профилактическое лечение антибиотиками, предотвращая развитие номы. Сейчас диагноз ставится только на основе клинических симптомов, таких как неприятный запах или отверстия в тканях.
Текущее лечение широкоспектными антибиотиками увеличивает риск устойчивости к противомикробным препаратам. Целевая терапия против конкретной бактерии может снизить эту угрозу. Кроме того, снижение уровня здоровых бактерий открывает возможность профилактики с помощью пробиотиков.
Исследование опубликовано в журнале Plos Neglected Tropical Diseases. Эксперты назвали его полезным первым шагом к пониманию «загадочного состояния».