Dushanba va seshanba kunlari O‘zbekiston hududining katta qismida quruq ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, deya xabar bermoqda O‘zgidromet.
Faqat Samarqand, Surxondaryo viloyatlarida ayrim joylarda va Farg‘ona vodiysida ertaga kunning ikkinchi yarmida momaqaldiroq bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi.
Kunduzgi havo harorati +26…+29 daraja atrofida, janubida va cho‘l hududlarda +30…+33 darajagacha bo‘ladi.
29−30-aprel kunlari respublikaning aksariyat viloyatlarida yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib turadi. O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy hududlarida 30-aprel kuni ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Havo harorati kunduzi +28…+33 daraja, janubda va cho‘l hududlarda +35 darajagacha bo‘ladi.
1-mayda respublikaning ayrim joylarida qisqa muddatli maxalliy yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Havo harorati deyarli o‘zgarmaydi.
30-aprelda shimoli-g‘arbiy hududlarda, 1-mayda respublika bo‘yicha ba’zi joylarda shamol tezligi 15−20 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin.
Toshkent shahrida hafta davomida yog‘ingarchilik kutilmaydi. Havo harorati dushanba kunduzi +26…+28 daraja, 28-aprelda +27…+29 daraja, 29−30-aprel va 1-mayda +29…+32 daraja bo‘ladi. Harorat asosan kechalari +14…+17 daraja bo‘ladi. Shamol sharqdan birozdan o‘rtacha tezlikgacha esadi.

В понедельник и вторник на большей части территории Узбекистана ожидается сухая погода, сообщает Узгидромет.
Лишь в Самаркандской, Сурхандарьинской областях местами и в Ферганской долине завтра во второй половине дня пройдут кратковременные дожди с грозами.
Дневная температура воздуха составит +26…+29 градусов, на юге и в пустынных районах до +30…+33 градусов.
29−30 апреля в большинстве областей республики сохранится погода без осадков. В северо-западных районах Узбекистана 30 апреля местами пройдут кратковременные дожди, возможны грозы. Температура воздуха днём +28…+33 градуса, на юге и в пустынных районах до +35 градусов.
1 мая в отдельных районах республики возможны кратковременные локальные дожди и грозы. Температура воздуха существенно не изменится.
30 апреля в северо-западных районах, а 1 мая местами по республике возможно усиление ветра до 15−20 м/с, местами с пыльными бурями.
В Ташкенте на протяжении недели осадков не ожидается. Температура воздуха в понедельник днём +26…+28 градусов, 28 апреля +27…+29 градусов, 29−30 апреля и 1 мая +29…+32 градуса. Ночью температура в основном составит +14…+17 градусов. Ветер восточный, от слабого до умеренного.