️ Biroq, u bu yerdan belgilangan maqsadlarga zid ravishda foydalanib, tarkibida oltin bo‘lgan ma’danli toshlarni qo‘lbola usulda qazib olgan. Jarayonga 19 nafar ishchi jalb qilingan bo‘lib, xomashyo qayta ishlanib, oltin zarrachalari ajratib olingan.
️ Navoiy viloyati IIB va Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida maxsus sex faoliyati fosh etildi. U yerdan 6 kilogrammga yaqin tarkibida oltin bo‘lishi mumkin bo‘lgan qumsimon yarim tayyor mahsulotlar, 1,4 kg kimyoviy moddalar va oltinni eritishga moslashtirilgan uskunalar daliliy ashyo sifatida olindi.
️ Shuningdek, to‘rtta JAC rusumli yuk avtomashinasi va to‘rtta yuklovchi traktor tekshiruv uchun jarima maydoniga joylashtirildi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, davlat manfaatlariga va arxeologiya yodgorligiga yetkazilgan zarar 111 milliard 489 million 672 ming so‘mni tashkil etdi.
️ Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 196-2-moddasi (Foydali qazilmalarni oltin izlovchilar usulida ruxsatnomasiz qazib olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda. Eslatib o‘tamiz, avvalroq Sarmishsoy tog‘ tizmasida bir necha oy noqonuniy oltin qazish bilan shug‘ullangan shaxslar guruhi qo‘lga olingan edi. Ular 9,9 kg oltin saqlagan tog‘ jinslarini o‘zlashtirgan, zarar 15,5 milliard so‘mni tashkil etgan.

️ В Навоийской области, в ущелье Сармишсай Навбахорского района, выявлен факт незаконной добычи золота. Об этом сообщает пресс-служба Министерства внутренних дел.
️ Установлено, что 40-летний житель Ташкента три года назад приобрел на аукционе около 6 гектаров земли на территории, включенной в национальный реестр археологических памятников и находящейся под государственной охраной. Однако он использовал участок не по назначению.
️ На данной территории кустарным способом добывались золотосодержащие руды. К процессу были привлечены 19 рабочих, которые перерабатывали сырье и извлекали частицы золота.
️ В ходе оперативных мероприятий сотрудников УВД Навоийской области и Службы государственной безопасности была пресечена деятельность специального цеха. Изъято около 6 кг полуфабрикатов, предположительно содержащих золото, 1,4 кг химических веществ и оборудование для плавки золота.
️ Также на штрафстоянку помещены четыре грузовых автомобиля JAC и четыре погрузчика. По предварительным подсчетам, ущерб государству и археологическому памятнику составил 111 миллиардов 489 миллионов 672 тысячи сумов.
️ Возбуждено уголовное дело по статье 196-2 Уголовного кодекса (Незаконная добыча полезных ископаемых старательским способом). Ведется следствие. Ранее в том же ущелье была задержана группа лиц, занимавшаяся незаконной добычей золота в течение нескольких месяцев. Они извлекли горные породы, содержащие 9,9 кг золота на сумму 15,5 млрд сумов.