O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Soliq qo‘mitasi umumiy ovqatlanish sohasida QQSning nol stavkasi joriy etilishi haqidagi mish-mishlarga aniqlik kiritdi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan, go‘yoki bu borada qaror qabul qilingan degan ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. Hozircha faqat xalqaro tajriba o‘rganilmoqda va sohani qo‘llab-quvvatlashning eng maqbul yo‘llari izlanmoqda.
Yaqinda bo‘lib o‘tgan tadbirkorlar bilan uchrashuvlarda qo‘mita rahbariyati haqiqatan ham kafe va restoranlar uchun soliq imtiyozlari variantlarini ko‘rib chiqdi. Biroq, qo‘mita raisi Farruh Po‘latov ta’kidlaganidek, bunday imtiyozlar shartsiz bo‘lishi mumkin emas. Misol sifatida, QQS nolga tushirilgan mamlakatlar tajribasi keltirildi, u yerda bu bozorni “oqartirish” vositasi bo‘lib xizmat qilgan – biznes soliq yukidan xalos bo‘ladi, ammo rasmiy ish haqi darajasi va xodimlar sonining shaffofligi bo‘yicha majburiyatlarni oladi.
Muhokama qilinayotgan mexanizm tanlash huquqini nazarda tutadi: tadbirkorlar yo 12% standart stavkada qolishlari yoki ixtiyoriy ravishda aniq ijtimoiy-iqtisodiy majburiyatlarni o‘z zimmalariga olgan holda imtiyozli rejimga o‘tishlari mumkin. Qo‘mita raisi o‘rinbosari Jahongir Abdievning so‘zlariga ko‘ra, bunday model davlat yukni kamaytirish evaziga korxona faoliyatining qonuniyligini kafolatlaydigan shaffof o‘yin qoidalarini yaratishga imkon beradi.
Ushbu o‘zgarishlarni qonunchilikka kiritish faqat taklif etilayotgan yondashuv bozor ishtirokchilarining ko‘pchiligi tomonidan qo‘llab-quvvatlangan taqdirdagina mumkin bo‘ladi. Hozirda Soliq qo‘mitasi tadbirkorlar hamjamiyatidan aniq takliflar va hisob-kitoblarni kutmoqda. Faqat ularni ekspertlar bilan birgalikda batafsil tahlil qilgandan so‘ng, tadbirkorlar va davlat manfaatlarini hisobga olgan muvozanatli qaror qabul qilinadi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Налоговый комитет Узбекистана внес ясность в обсуждение возможного введения нулевой ставки НДС для сферы общественного питания. В ведомстве подчеркнули, что распространившаяся в социальных сетях информация о якобы принятом решении не соответствует действительности: на данном этапе идет лишь изучение международного опыта и поиск оптимальных подходов к поддержке отрасли.
В ходе недавних встреч с представителями бизнеса руководство комитета действительно рассматривало сценарии, при которых для кафе и ресторанов могут быть введены налоговые преференции. Однако, как подчеркнул председатель комитета Фаррух Пулатов, подобные льготы не могут быть безусловными. В качестве примера приводился опыт стран, где обнуление НДС стало инструментом "обеления" рынка — бизнес получает налоговую разгрузку только в обмен на обязательства по уровню официальных зарплат и прозрачности штатной численности.
Обсуждаемый механизм предполагает право выбора: предприниматели смогут либо остаться на стандартной ставке 12 %, либо перейти на льготный режим, добровольно взяв на себя конкретные социально-экономические обязательства. По словам замглавы комитета Жахонгира Абдиева, такая модель позволит создать прозрачные правила игры, где государство снижает нагрузку в ответ на гарантии легальной работы предприятия.
Внедрение этих изменений в законодательство станет возможным только в том случае, если предложенный подход поддержит большинство участников рынка. Сейчас Налоговый комитет ожидает от делового сообщества конкретных предложений и расчетов. Только после их детального анализа совместно с экспертами будет выработано сбалансированное решение, учитывающее интересы как предпринимателей, так и государства.