Toshkent viloyati Piskent tumanidagi “Sag‘anak” suv inshootini tuman suv ta’minoti filiali balansiga o‘tkazish jarayonida 14,8 kilometrlik suv quvurlari talon-toroj qilingani aniqlandi. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xabar berdi.
Tekshiruv agentlik tomonidan “O‘zsuvta’minot” korxonasining komplayens-nazorat xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazildi. Aniqlanishicha, holatni viloyat suv ta’minoti korxonasi Piskent filiali rahbari B. K. “A.” kompaniyasi mansabdor shaxslari va boshqalar bilan til biriktirgan holda tashkil etgan.
Quvurlarning umumiy qiymati 3,931 milliard so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, shundan 3,078 milliard so‘mlik qismi noqonuniy ravishda qazib olish va o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilingan. Bu deyarli 78 foizlik yo‘qotishni anglatadi.
Filial rahbari, kompaniya mansabdor shaxslari va boshqa aloqador shaxslarga nisbatan Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi (Juda ko‘p miqdorda o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ushbu holat suv infratuzilmasidagi korrupsiya muammolari yana bir bor yuzaga chiqqanini ko‘rsatadi. Agentlik bunday jinoyatlarning oldini olish va javobgarlikni kuchaytirish choralarini ko‘rishni davom ettirmoqda.

В ходе передачи водного сооружения «Сагъанак» на баланс районного филиала водоснабжения в Пскентском районе Ташкентской области было обнаружено хищение 14,8 км водопроводных труб. Об этом сообщает Агентство по борьбе с коррупцией.
Проверка проводилась агентством совместно с комплаенс-контрольной службой предприятия «Узсувтаъминот» и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре. Установлено, что ситуацию организовал руководитель Пскентского филиала областного предприятия водоснабжения Б. К. в сговоре с должностными лицами компании «А.» и другими лицами.
Общая стоимость труб составила 3,931 млрд сумов, из которых 3,078 млрд сумов были незаконно изъяты и присвоены путем выкапывания и хищения. Это почти 78% от общего объема.
В отношении руководителя филиала, должностных лиц компании и других причастных возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 167 Уголовного кодекса (Присвоение или растрата в особо крупном размере). В настоящее время проводятся следственные действия.
Данный инцидент вновь выявил проблемы коррупции в водной инфраструктуре. Агентство продолжает принимать меры по предотвращению подобных преступлений и усилению ответственности.