Toshkent viloyati Pskent tumanida suv ta'minoti korxonasi mansabdor shaxslari 14 800 metr trubani o'zlashtirib, davlatga 4 milliard so'mga yaqin zarar yetkazgani ma'lum bo'ldi. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xabar berdi.
«Toshkent viloyati suv ta'minoti» AJning Pskentdagi filiali rahbari B.K. «A.» AJ mansabdor shaxslari va boshqa shaxslar bilan jinoiy til biriktirgan. Natijada umumiy qiymati 3 milliard 931,2 million so'm bo'lgan qazib olingan trubalardan 14 800 metri o'zlashtirilib, 3 milliard 78,4 million so'm miqdorida zarar yetkazilgan.
Ushbu faktlar bo'yicha Toshkent viloyati Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti boshqarmasi tomonidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi «a» bandi (O'ta katta miqdorda o'zlashtirish yoki rastrata yo'li bilan talon-taroj qilish) bo'yicha jinoyat ishi qo'zg'atilgan.
Aybdorlar 300 dan 600 BHM gacha jarima, uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki besh yildan o'n yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

В Пскентском районе Ташкентской области должностные лица предприятия водоснабжения похитили 14 800 метров труб на общую сумму более 3 млрд сумов. Ущерб составил почти 4 млрд сумов, сообщило Агентство по противодействию коррупции.
Руководитель филиала АО «Тошкент вилояти сув таъминоти» в Пскенте Б.К. вступил в преступный сговор с должностными лицами АО «А.» и другими лицами. В результате из выкопанных труб общей стоимостью 3 млрд 931,2 млн сумов было присвоено 14 800 метров на 3 млрд 78,4 млн сумов.
По данным фактам Управлением Департамента по борьбе с экономическими преступлениями по Ташкентской области возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 167 Уголовного кодекса (Хищение путём присвоения или растраты в особо крупном размере).
Виновным грозит штраф от 300 до 600 БРВ, либо исправительные работы до трёх лет, либо лишение свободы на срок от пяти до десяти лет.