Janubiy Sudan fuqaro aviatsiyasi boshqarmasi (SSCAA) ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatda kichik yo'lovchi samolyoti halokatga uchrab, bortdagi barcha 14 kishi hayotdan ko'z yumdi.
Hodisa 22-yanvar kuni ertalab poytaxt Juba shahridan 20 km janubi-g'arbda sodir bo'ldi. Samolyot Yei shahridan mahalliy vaqt bilan soat 09:15 da havoga ko'tarilgan va poytaxtga yo'l olgan. Aviakompaniya bilan aloqa parvoz boshlanganidan 30 daqiqa o'tib uzilgan.
SSCAA bayonotiga ko'ra, dastlabki ma'lumotlar samolyotning noqulay ob-havo sharoiti, xususan past ko'rinish tufayli qulagan bo'lishi mumkinligini ko'rsatmoqda. Hodisa joyiga tergov guruhi yuborilgan.
Halok bo'lganlar orasida 12 nafar Janubiy Sudan fuqarosi va 2 nafar Keniya fuqarosi bor. Samolyot Cessna 208 Caravan modeli bo'lib, CityLink Aviation Ltd kompaniyasiga tegishli edi.
Bu Janubiy Sudanda so'nggi yillarda sodir bo'lgan eng og'ir aviahalokatlardan biri bo'lib, mamlakatdagi zaif infratuzilma va xavfsizlik muammolarini yana bir bor yuzaga chiqarmoqda.

Управление гражданской авиации Южного Судана (SSCAA) сообщило о крушении небольшого пассажирского самолета, в результате которого погибли все 14 человек, находившихся на борту.
Инцидент произошел утром в понедельник примерно в 20 км к юго-западу от столицы Джубы. Самолет вылетел из города Йей в 09:15 по местному времени (07:15 GMT) и направлялся в столицу. Связь с воздушным судном была потеряна примерно через 30 минут после взлета.
В заявлении SSCAA отмечается, что предварительные данные указывают на возможное падение самолета из-за неблагоприятных погодных условий, особенно низкой видимости. На место крушения направлена следственная группа.
Среди погибших — 12 граждан Южного Судана и два гражданина Кении. Самолет модели Cessna 208 Caravan эксплуатировался компанией CityLink Aviation Ltd.
Это одна из крупнейших авиакатастроф в Южном Судане за последние годы, вновь поднимающая вопросы о слабой инфраструктуре и проблемах безопасности в стране.