Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 28-aprel kungi majlisida Ichki ishlar vaziri Aziz Toshpo‘latovga yo‘l harakati qoidalarini foto va video qayd etish vositalarining samaradorligi hamda axborot texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha parlament so‘rovi yuborish masalasi ko‘rib chiqildi.
Deputatlar saylov okruglarida o‘tkazilgan uchrashuvlarda fuqarolar tomonidan foto va video qayd etish qurilmalari, jumladan, ko‘chma fotoradarlar faoliyatiga nisbatan bir qator e’tirozlar bildirilganini qayd etdi. Xususan, ayrim uchastkalarda tezlik cheklovlari keskin o‘zgarishiga qaramay, yo‘l belgilari yetarlicha ko‘rinadigan joylarga o‘rnatilmagani, tizimda ma’lumotlarni qayta ishlashda texnik xatolar tufayli asossiz jarimalar qo‘llanilishi holatlari kuzatilgan.
Shuningdek, yo‘llar sifati, chiziqlar va belgilarning yetarli emasligi, piyodalar o‘tish joylarida svetoforlar yetishmasligi kabi muammolar ham fuqarolar e’tirozlariga sabab bo‘lmoqda. Parlament so‘rovida “Xavfsiz va ravon yo‘l” umummilliy dasturi ijrosi, yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish loyihalarini moliyalashtirish, foto va video qayd etish vositalarining samaradorligi hamda sohadagi muammolarni bartaraf etish bo‘yicha asoslantirilgan tushuntirishlar talab qilingan.
Eslatib o‘tamiz, 1-apreldan O‘zbekistonda kameralar tomonidan qayd etilgan yo‘l harakati qoidabuzarliklari uchun jarima ballari hisoblana boshladi. Transport vositasi egasi va uni boshqargan shaxs (haydovchi, sug‘urta polisi, yo‘l varaqasi orqali) aniqlanib, jarima ballari aynan haydovchiga hisoblanadi. Ilgari ular faqat YHXX xodimlari tomonidan rasmiylashtirilgan holatlarga qo‘llanilar edi.

На заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 28 апреля был рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса министру внутренних дел Азизу Ташпулатову относительно эффективности средств фото- и видеофиксации на автомобильных дорогах и внедрения информационных технологий в этой сфере.
Депутаты отметили, что в ходе встреч в избирательных округах граждане высказывали ряд претензий к работе устройств фото- и видеофиксации, включая передвижные фоторадары. В частности, на некоторых участках резко меняются ограничения скорости, но дорожные знаки установлены не на видных местах; из-за технических ошибок при обработке данных в системе применяются необоснованные штрафы.
Также отмечалось, что неудовлетворительное качество дорог, недостаточная разметка и знаки, отсутствие светофоров на пешеходных переходах вызывают нарекания граждан. В парламентском запросе требуются обоснованные разъяснения по реализации общенациональной программы «Безопасная и ровная дорога», финансированию проектов развития дорожной инфраструктуры, эффективности средств фото- и видеофиксации и устранению проблем в этой сфере.
Напомним, с 1 апреля в Узбекистане начали начислять штрафные баллы за нарушения ПДД, зафиксированные камерами. Определяются владелец транспортного средства и лицо, управлявшее им (водитель, страховой полис, путевой лист), и штрафные баллы начисляются именно водителю. Ранее они применялись только к нарушениям, оформленным сотрудниками ГБДД.
Кроме того, с 1 апреля запущен сервис дистанционного закрепления ответственности за нарушения ПДД за фактическим водителем через портал YAIDXP. Владелец автомобиля должен подать заявление через портал, после чего штрафы, зафиксированные камерами, оформляются на лицо, находившееся за рулем. Услуга платная.