Kun.uz avvalroq Toshkent yog‘-moy kombinati (sobiq Toshkent yog‘-moy kombinati) ishchilar bilan hisob-kitob qilmay tugatilgani haqida tergov e’lon qilgan edi. Jamiyat vakillari tugatish vaqtida qarzdorlik yo‘qligini, kompensatsiya to‘lash haqidagi sud qarorlari esa yuqori instansiyalarga shikoyat qilinganini bildirdi.
Yashnobod tumanida joylashgan «Toshkent yog‘-moy kombinati» aksiyadorlik jamiyati ishchilar bilan hisob-kitob qilmay tugatilgan edi. Keyinchalik sud qarori bilan qayta tiklandi, ammo tayinlangan to‘lovlar hali amalga oshirilmagan.
Hikoyada sobiq kombin ishchilari ish haqi va aksiyalar bo‘yicha dividendlar to‘lanmaganidan shikoyat qilgan edi.
Kombinat tugatuvchisi I. Irnazarov va bosh hisobchi Vaxabjon Kenjayevning tushuntirishicha, tugatish vaqtida (2025-yil may) «Toshkent yog‘-moy kombinati» AJning qarzdorligi bo‘lmagan, bu ixtiyoriy tugatish jarayonida vakolatli organlar tomonidan tasdiqlangan.
Sud tomonidan belgilangan qarzdorlik korxona faoliyatining 2023-2024 yillariga tegishli. Bu Mehnat kodeksining 330-moddasiga asosan hisoblangan kompensatsiyalar, ammo ular bo‘yicha majburiyatlar tugatish va jamiyat davlat reestridan chiqarilgandan keyin paydo bo‘lgan. Buxgalterning so‘zlariga ko‘ra, tugatishda aksiyalar bilan bog‘liq barcha tartiblar bajarilgan, qarzdorlik mavjud emas.
«Ishchilarga kompensatsiya to‘lash majburiyatini yuklovchi sud qarorlari yuqori instansiyalarga shikoyat qilingan, chunki bu summalarni asossiz deb hisoblaymiz», — dedi AJ vakili.
Toshkent shaharlararo iqtisodiy sudining 2026-yil 26-mart qaroriga ko‘ra, D. Aldanazarova va boshqa kombin aksiyadorlari iqtisodiy sudga 2023-yil 17-iyundagi aksiyadorlar umumiy yig‘ilishi va 2023-yil 19-iyundagi kuzatuv kengashi qarorlarini (jamiyatni tugatish to‘g‘risida) haqiqiy emas deb topish to‘g‘risida da’vo bilan murojaat qilgan. Sud da’vo talablarini qanoatlantirishni rad etgan.

Ранее Kun.uz опубликовал расследование о ликвидации комбината без расчётов с работниками. Представители общества заявили, что на момент ликвидации задолженности не было, а оспариваемые судебные решения о выплате компенсаций обжалованы в вышестоящих инстанциях.
В Яшнабадском районе было ликвидировано предприятие, известное как «Ташкентский масложиркомбинат», без расчётов с работниками. Позже по решению суда его восстановили, но присуждённые выплаты до сих пор не произведены.
В сюжете бывшие работники комбината жаловались на невыплату зарплат и дивидендов по акциям.
Ликвидатор комбината И. Ирназаров и главный бухгалтер Вахабжан Кенжаев пояснили, что на момент ликвидации (май 2025 года) у АО «Ташкентский масложиркомбинат» не было задолженности, что подтвердили уполномоченные органы в процессе добровольной ликвидации.
Присуждённая судом задолженность относится к периоду деятельности предприятия в 2023–2024 годах. Это компенсации, рассчитанные по статье 330 Трудового кодекса, но обязательства по ним возникли уже после ликвидации и исключения общества из госреестра. По словам бухгалтера, при ликвидации все процедуры с акциями были соблюдены, задолженности отсутствуют.
«Решения судов, обязывающие выплатить работникам компенсации, обжалованы в вышестоящих инстанциях, так как эти суммы считаем необоснованными», — заявил представитель АО.
Согласно решению Ташкентского межрайонного экономического суда от 26 марта 2026 года, Д. Алданазарова и другие акционеры комбината обращались в экономический суд с иском о признании недействительными решений общего собрания акционеров от 17 июня 2023 года и наблюдательного совета от 19 июня 2023 года (о ликвидации общества). Суд отказал в удовлетворении исковых требований.