O‘zbekistonning ijtimoiy tarmoqlarida noyob hayvonlardan “davolash”ning shafqatsiz usullari keng muhokama qilinmoqda. Bu safar norozilikka qizil kitobga kiritilgan sharqiy ilon turidan sho‘rva tayyorlash jarayoni aks etgan video sabab bo‘ldi.
Videoda o‘zini “barcha kasalliklarni davolovchi mutaxassis” sifatida ko‘rsatgan shaxs ilon go‘shtini hamma narsaga davo sifatida targ‘ib qilmoqda. Biroq mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday maslahatlar xavfli dezinformatsiya bo‘lib, ilon go‘shtini iste’mol qilishning ilmiy asoslangan shifobaxsh xususiyatlari mavjud emas. Bundan tashqari, diniy nuqtai nazardan, islomda ilonlarni iste’mol qilish joiz emas.
Ekologlar ham vaziyatdan jiddiy xavotirda. Noyob turlarni shubhali tibbiy muolajalar uchun yo‘q qilish tabiatni muhofaza qilish qonunchiligining qo‘pol buzilishi bo‘lib, mamlakat biologik xilma-xilligiga bevosita tahdid soladi. Shu munosabat bilan jamoatchilik vakolatli organlarni video muallifining harakatlariga huquqiy baho berishga va tarmoqda bunday usullarni targ‘ib qilish ustidan nazoratni kuchaytirishga chaqirmoqda.
Avvalroq Farg‘ona viloyatida yashovchi bir fuqaro noqonuniy ravishda tipratikan va ilonlarni saqlab, ularni pishirib sotgan edi. Ekologlar va huquq-tartibot xodimlari ikki kishining yovvoyi hayvonlardan sho‘rva tayyorlayotgani aks etgan videoni o‘rganib chiqdi. Ish bo‘yicha hujjatlar sudga yuborilgan.

В узбекском сегменте социальных сетей разгорелись жаркие споры из-за жестоких методов «лечения» с использованием редких животных. Поводом послужили кадры, на которых показан процесс приготовления супа из краснокнижного восточного удавчика.
Автор видео, позиционирующий себя как специалист по «лечению всех заболеваний», продвигает мясо рептилии в качестве панацеи. Однако эксперты подчеркивают, что подобные советы являются опасной дезинформацией — употребление мяса змеи не имеет научно доказанных лечебных свойств. Кроме того, с точки зрения религии, употребление в пищу змей в исламе считается недопустимым.
Ситуация вызывает серьезную обеспокоенность и у экологов. Уничтожение редких видов ради сомнительных медицинских процедур является грубым нарушением природоохранного законодательства и несет прямую угрозу биоразнообразию страны. В связи с этим общественность призывает компетентные органы дать правовую оценку действиям автора ролика и усилить контроль за пропагандой подобных методов в сети.
Ранее житель Ферганской области незаконно содержал ежей и змей, готовил их и продавал. Экологи и правоохранители изучили видео, на котором двое варили суп из диких животных. Документы по делу направлены в суд.