Shri-Lanka hukumati mamlakat kriket assotsiatsiyasi (SLC) ustidan nazoratni vaqtincha o‘z qo‘liga oldi. Yoshlar va sport vazirligi bayonotiga ko‘ra, bu chora “tarkibiy islohotlar” o‘tkazish maqsadida qabul qilingan.
Vazirlik matbuot xizmati xabariga ko‘ra, SLCning barcha ma’muriy funksiyalari bugundan boshlab Yoshlar va sport vazirligi tasarrufiga o‘tkazildi. Qisqa muddat ichida kriketdagi mavjud muammolarni hal qilish va tarkibiy islohotlarni amalga oshirish uchun maxsus qo‘mita tuziladi.
SLC mamlakatning eng boy sport tashkiloti hisoblanadi, biroq so‘nggi yillarda korrupsiya va noto‘g‘ri boshqaruv ayblovlari bilan to‘qnash kelgan. Xalqaro Kriket Kengashi (ICC) 2023-2024 yillarda Shri-Lankani ikki oyga musobaqalardan chetlashtirgan edi, sabab sifatida hukumatning sportga aralashuvi ko‘rsatilgan.
Hukumat aralashuvidan so‘ng, to‘rt marta SLC prezidenti bo‘lgan Shammi Silva va uning butun qo‘mitasi seshanba kuni iste’foga chiqdi. Shri-Lanka terma jamoasi fevral-mart oylarida Hindiston bilan birgalikda o‘tkazilgan T20 Jahon chempionatida guruh bosqichidayoq musobaqani tark etgan edi.

Правительство Шри-Ланки временно взяло под контроль национальный совет по крикету (SLC), заявив, что это временная мера, направленная на проведение «структурных реформ». Министерство по делам молодёжи и спорта сообщило, что все административные функции SLC переходят в его ведение с сегодняшнего дня.
В ближайшее время будет назначен комитет для «решения текущих проблем в крикете и внедрения структурных реформ», добавили в министерстве. SLC является самой богатой спортивной организацией страны, но на протяжении многих лет страдает от обвинений в коррупции и бесхозяйственности.
Международный совет крикета (ICC) отстранял Шри-Ланку от соревнований на два месяца в 2023-2024 годах, ссылаясь на политическое вмешательство в работу национального совета. После вмешательства правительства в отставку подали президент SLC Шамми Силва, занимавший пост четыре срока, и весь его комитет.
Сборная Шри-Ланки досрочно выбыла из турнира T20 World Cup, который проходил в феврале-марте совместно с Индией.