Toshkentda Chirchiq daryosining 16 kilometrlik qismi bo‘ylab 306 gektar maydonni obodonlashtirish rejalashtirilmoqda. “Sohil zonasi” loyihasi qirg‘oqlarni mustahkamlash, yashil hududlar yaratish, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini joylashtirishni o‘z ichiga oladi.
Tegishli ma’lumot prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdimotda berildi. Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Bektemir kanali bo‘ylab 187,3 gektar maydonda yashil hudud barpo etiladi. U yerda sayr qilish joylari, piyodalar va velosiped yo‘laklari, ichki yo‘llar, yoritish tizimlari va ko‘priklar quriladi.
Shuningdek, poytaxtda to‘rtta sun’iy ko‘l va suv havzasi yaratish loyihasi taqdim etildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev salqin mikroiqlimni shakllantirish uchun bu yetarli emasligini ta’kidlab, suv havzalari sonini 12 taga yetkazishni topshirdi.

В Ташкенте планируется благоустроить 306 гектаров вдоль 16-километрового участка реки Чирчик. Проект «Прибрежная зона» включает укрепление берегов, создание зеленых зон, размещение объектов торговли и услуг.
Соответствующая информация была представлена на презентации президенту Шавкату Мирзиёеву. Как сообщает пресс-служба главы государства, вдоль Бектемирского канала появится зеленый пояс площадью 187,3 гектара. Там обустроят прогулочные зоны, пешеходные и велосипедные дорожки, внутренние проезды, системы освещения и мосты.
Также был представлен проект создания в столице четырех искусственных озер и водоемов. Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что для формирования прохладного микроклимата этого недостаточно. Он поручил увеличить количество водоемов до 12.