Germaniyaning AVES Airport tizimi parvozlar xavfsizligini ta’minlashning ornitologik sohasidagi zamonaviy yechimlardan biri bo‘lib, u sun’iy intellekt yordamida yuqori xavfli hududlarda bir vaqtning o‘zida 256 tagacha qushni avtomatik ravishda aniqlash, kuzatish va haydash funksiyalarini bajaradi.
Undagi maxsus kameralar qushlarni kunduzi 1000 metrgacha, tunda esa 400 metrgacha bo‘lgan masofada ko‘ra oladi. Qurilma havo kemalarining harakatiga qarab mustaqil ravishda faollashadi yoki o‘chadi. Shuningdek, ular har qanday ob-havo sharoitida ishlaydi.
Qushlarni haydash uchun yo‘naltirilgan ovozli va ultratovushli signallardan foydalaniladi. Qushlar ushbu ta’sirga o‘rganib qolmasligi uchun signallar doimiy ravishda o‘zgarib turadi. Shu bilan birga, tizim masofa va atrof-muhitga qarab ovoz balandligini tartibga soladi va ekotizimga salbiy ta’sirni kamaytiradi.
Shuningdek, aerodrom bo‘ylab o‘rnatilgan bir nechta qurilmalar o‘zaro hamkorlikda ishlab, qushlarni parvoz zonasidan xavfsiz hududlarga yo‘naltiradi. Mutaxassislar uchun tahlil va boshqaruv oson bo‘lishi uchun tizim doimiy ravishda ma’lumotlarni yig‘ib boradi.

В международном аэропорту Ташкента внедрена новая интеллектуальная система защиты самолетов от птиц, сообщает пресс-служба компании Uzbekistan Airports.
Немецкая система AVES Airport является одним из современных решений в области орнитологического обеспечения безопасности полетов. С помощью искусственного интеллекта она автоматически обнаруживает, отслеживает и отпугивает до 256 птиц одновременно в зонах повышенного риска.
Специальные камеры системы видят птиц на расстоянии до 1000 метров днем и до 400 метров ночью. Устройство самостоятельно активируется или отключается в зависимости от движения воздушных судов и работает в любых погодных условиях.
Для отпугивания птиц используются направленные звуковые и ультразвуковые сигналы, которые постоянно меняются, чтобы птицы не привыкали к ним. Система регулирует громкость в зависимости от расстояния и окружающей среды, снижая негативное воздействие на экосистему.
Несколько устройств, установленных по всему аэродрому, работают совместно, направляя птиц из зоны полетов в безопасные места. Система постоянно собирает данные для удобства анализа и управления специалистами.