Yunusobod tuman sudida 14 nafar firibgarga oid jinoyat ishi ko‘rib chiqildi. Sudya Shamsiddin Tojiyev raisligida bo‘lib o‘tgan sud majlisida ular 987 epizod bo‘yicha ayblanib, jami zarar 88,5 milliard so‘mni tashkil qilgan.
Sud 130 epizod bo‘yicha ayblanuvchilarni oqladi, chunki ba’zi jabrlanuvchilar da’vo qilmasliklarini bildirishgan. Qolgan 834 epizod bo‘yicha sud 60 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ni jabrlanuvchilar foydasiga undirishga qaror qildi.
Firibgarlar butun O‘zbekiston bo‘ylab 20 dan ortiq MChJ ochib, ijtimoiy tarmoqlarda past foizli avtomobil yetkazib berishni va’da qilgan. Jumladan, “Umid avto companies”, “Umid Savdo Fayz Invest”, “Umid Avto Lizing”, “Umid Auto” kabi kompaniyalar orqali fuqarolarning pullarini o‘zlashtirgan.
“Umid avto” rahbari Abdumannop Abdurahmonov 2025-yil yanvar oyi boshida qo‘lga olingan. 2025-yil iyun oyiga kelib esa 840 dan ortiq kishini aldagan guruh ushlandi. U Kun.uz’ga bergan intervyusida majburiyatlarni bajarmaganligini 2022–2023 yillarda o‘nlab lizing kompaniyalarining ommaviy yopilishi bilan izohlagan.
Sud hukmiga ko‘ra, Dilshod Kodirov va Abdumannop Abdurahmonov 10 yil, Mirko‘dir Rahimov 9 yil, qolgan 10 nafar ayblanuvchi 6 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilindi. Umidabonu Xudoyberdiyeva 5 yilga hukm qilindi. Ba’zilarga qo‘shimcha jarima va boshqa ish bo‘yicha jazo qo‘shilgan.

В Юнусабадском районном суде по уголовным делам под председательством судьи Шамсиддина Тожиева рассмотрено дело 14 мошенников, которые обманули более 840 человек, обещая выгодные условия покупки автомобилей.
Им инкриминировали 987 эпизодов с общим ущербом в 88,5 млрд сумов. Суд оправдал их по 130 эпизодам, так как некоторые потерпевшие заявили об отсутствии претензий. По оставшимся 834 эпизодам с подсудимых взыскано более 60 млрд сумов.
Злоумышленники открыли более 20 ООО по всему Узбекистану, включая «Umid avto companies», «Umid Savdo Fayz Invest», «Umid Avto Lizing», «Umid Auto», и рекламировали свои услуги в соцсетях, обещая доставку автомобиля любого типа под низкий процент.
Глава «Umid avto» Абдуманноп Абдурахмонов был задержан в начале января 2025 года, а к концу июня 2025 года группу полностью обезвредили. В интервью Kun.uz он объяснял невыполнение обязательств массовым закрытием десятков лизинговых компаний в 2022–2023 годах.
Суд приговорил: Кодиров Дилшод и Абдурахмонов Абдуманноп — к 10 годам лишения свободы, Рахимов Миркодир — к 9 годам, остальные 10 подсудимых — к 6–8 годам. Худойбердиева Умидабону получила 5 лет. Некоторым наказание частично сложено с приговорами по другим делам.