Toshkentning Shayxontohur tumanida Majburiy ijro byurosi (MIB) xodimlari aliment to'lamagan fuqaroni qiziqarli usulda qo'lga oldi. Erkak kishi onasining uyida yashiringan edi, onasi esa fol ochish bilan shug'ullanadi, ammo davlat ijrochilarining tez orada kelishini "ko'ra" olmadi.
Operativ xodimlar ertalab uyga o'z kelajagini bilmoqchi bo'lgan fuqarolar niqobi ostida tashrif buyurishdi. Ayol fol ochish seansini o'tkazayotganda, ijrochilar erkakni to'shakda uxlab yotgan holda ushladilar. Chuqur uyquda bo'lgan fuqaro qarshilik ko'rsatishga ulgurmadi va o'sha kuni majburiyatlarni bajarmagani uchun hibsga olindi.
MIB matbuot xizmati rahbari Farrux Toshpo'latovning ma'lumotiga ko'ra, fuqaro ikki farzandini boqish uchun daromadining 1/3 qismi miqdorida aliment to'lashi shart edi. Biroq 2022-yil noyabridan 2026-yil fevraligacha u qarzni butunlay e'tiborsiz qoldirgan va natijada qarzdorlik taxminan 75,5 million so'mni tashkil qilgan.

В Шайхантахурском районе сотрудники Бюро принудительного исполнения (БПИ) провели необычную операцию по задержанию неплательщика алиментов. Мужчина скрывался в доме своей матери, которая занимается гаданием, но не смогла "увидеть" скорый визит госисполнителей.
Оперативники посетили дом рано утром под видом граждан, желающих узнать "свое будущее". Пока женщина проводила сеанс гадания, исполнители задержали его прямо в постели. Мужчина, находившийся в глубоком сне, не успел оказать сопротивления и в тот же день был отправлен под арест за несоблюдение обязательств.
По сообщению руководителя пресс-службы БПИ Фарруха Тошпулатова, гражданин был обязан выплачивать алименты на содержание двоих детей в размере 1/3 части своего дохода. Однако с ноября 2022 года по февраль 2026 года он полностью игнорировал долг, который в итоге составил около 75,5 миллиона сумов.