O‘zbekiston Adliya vazirligi ko‘p qavatli uylarni saqlash va ulardan foydalanishning yangi qoidalarini ro‘yxatdan o‘tkazdi. Hujjat boshqaruv kompaniyalari va aholi uchun qat’iy standartlarni belgilaydi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, aholiga umumiy foydalanish joylarida – zinapoyalar, chodirlar, yerto‘lalar, umumiy oshxonalar, balkon va lojikalarda uy hayvonlarini saqlash taqiqlanadi. Bundan tashqari, balkonlarning fasad qismiga kiyim va gilam osish, og‘ir narsalarni saqlash yoki yong‘in xavfli uskunalarni o‘rnatish mumkin emas.
Muhandislik tarmoqlariga aralashish, xususan, isitish tizimiga ta’sir qiluvchi qayta qurish va isitilmaydigan lojikalarda radiator o‘rnatish taqiqlanadi. Hovlilarda avtomobillarni maysazorlar, piyodalar yo‘laklari, bolalar maydonchalari va kirish eshiklari oldida qoldirishga ruxsat berilmaydi.
Boshqaruv tashkilotlari endi haftada kamida bir marta kirish va zinapoyalarni tozalashi, liftlarni muntazam tozalab, texnik monitoringini olib borishi shart. Shuningdek, videokuzatuv kameralari va domofonlarning sozligini ta’minlash, uyning texnik pasportini yuritish va yerto‘lalardagi avariyalarni 24 soat ichida bartaraf etish majburiyati yuklatilgan.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi matbuot xizmati avvalroq kvartira to‘lovi tozalashni o‘z ichiga olmasligini, har bir uydan yig‘iladigan 3-4 million so‘mga hech kim kirishlarni yuvmasligini tushuntirgan edi.

Министерство юстиции Узбекистана зарегистрировало новые правила содержания и использования многоквартирных домов, которые закрепляют строгие стандарты порядка как для управляющих компаний, так и для самих жителей.
Согласно документу, в многоэтажках вводится ряд существенных ограничений: теперь жильцам запрещается содержать домашних животных в местах общего пользования, включая лестничные клетки, чердаки и подвалы, а также на общих кухнях, балконах и лоджиях. Порядок затронул и внешний облик зданий — на фасадной части балконов больше нельзя развешивать одежду и ковры, а внутри них запрещено хранить тяжелые предметы или устанавливать пожароопасное оборудование.
Эти меры безопасности дополняются запретами на техническое вмешательство в инженерные сети, в частности, на перепланировку, влияющую на систему отопления, и установку радиаторов на неотапливаемых поверхностях лоджий. Кроме того, правила строго регламентируют парковку во дворах, запрещая оставлять автомобили на газонах, тротуарах, детских площадках и непосредственно перед входами в подъезды.
В свою очередь, регистрация этих правил накладывает новые четкие обязательства на управляющие организации. Теперь они обязаны обеспечивать чистоту и порядок: проводить уборку подъездов и лестничных клеток не реже одного раза в неделю, регулярно очищать лифты и проводить их постоянный технический мониторинг.
В зону ответственности компаний также вошли контроль за исправностью видеокамер и домофонов, ведение технического паспорта дома и оперативное устранение аварий в подвалах — любые утечки или скопления воды должны быть ликвидированы в течение 24 часов. Ранее пресс-служба Министерства строительства и ЖКХ пояснила, что квартплата не подразумевает уборку, добавив, что за 3-4 миллиона, которые собирают с каждого дома, никто не будет мыть подъезды.