Angliyaning Kent kriket klubi muxlislarning keskin tanqidlaridan so‘ng o‘zining rasmiy ijtimoiy tarmoq sahifalarida izoh qoldirish imkoniyatini vaqtincha to‘xtatdi. Bosh murabbiy Adam Hollioake bu qaror o‘yinchilarning ruhiy salomatligini himoya qilish uchun zarur ekanini aytdi.
Kent mavsumni yomon boshladi va uchta o‘yindan so‘ng County Championship ikkinchi divizionining eng quyi pog‘onasida joylashgan. Bu holat muxlislarning ijtimoiy tarmoqlarda keskin tanqidiy izohlariga sabab bo‘ldi.
Hollioake jamoaning o‘yinlari “o‘zimiz kutgan standartlardan ancha past” ekanini tan oldi. Biroq u 2024-yilda o‘z joniga qasd qilgan sobiq jamoadoshi Graham Thorpe bilan yaqin do‘st bo‘lgan va shuningdek, 2002-yilda avtohalokatda vafot etgan ukasi Ben Hollioake haqida gapirib, o‘yinchilarning ruhiy salomatligini himoya qilish majburiyatini ta’kidladi.
“Men so‘nggi paytlarda Angliya terma jamoasidagi ikki o‘yinchim va do‘stimning ruhiy salomatligi yomonlashib, ikkalasini ham yo‘qotdim”, dedi 54 yoshli murabbiy. “Bu mening vazifam va ularni himoya qilish burchimdir.”
Hollioake qaror oson qabul qilinmaganini, ammo qisqa muddatli strategiya doirasida o‘yinchilar va xodimlarga erkin va aniq fikrlash imkonini berish uchun zarur ekanini aytdi. U muxlislarning fikr bildirishiga to‘sqinlik qilmasliklarini, faqat ijtimoiy tarmoqlardagi izohlarni vaqtincha to‘xtatganliklarini qo‘shimcha qildi.

Английский крикетный клуб «Кент» временно отключил возможность комментирования на своих официальных страницах в социальных сетях после резкой критики со стороны болельщиков. Главный тренер Адам Холлиоук заявил, что это решение необходимо для защиты психического здоровья игроков.
«Кент» неудачно начал сезон и после трех матчей занимает последнее место во втором дивизионе Чемпионата графств. Такая форма команды вызвала резкие онлайн-комментарии разочарованных фанатов.
Холлиоук в заявлении, опубликованном перед матчем с «Дербиширом», признал, что выступления команды «не соответствуют стандартам, которые мы сами от себя ожидаем». Однако он подчеркнул, что обязан защищать состав «Кента».
«За свою карьеру я многое пережил, это не секрет», — сказал Холлиоук, близкий друг бывшего игрока сборной Англии Грэма Торпа, покончившего с собой в 2024 году, и брат которого Бен погиб в автокатастрофе в 2002 году. «Я видел, как два моих друга и товарища по сборной пошли по плохому пути в плане психического здоровья, и я потерял обоих. Это моя работа и мой долг — не допустить повторения».
Холлиоук добавил, что решение было принято нелегко, но оно необходимо для краткосрочной стратегии, позволяющей игрокам и персоналу думать и играть свободно и ясно. Он подчеркнул, что клуб не запрещает болельщикам высказывать мнения, а лишь временно приостанавливает комментарии в соцсетях.