️ Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov moliyachi bloger Otabek Bakirovning postlariga huquqiy baho berishni so‘rab, huquqni himoya qiluvchi organlarga murojaat qilgan edi. 1-may kuni Bakirov va uning advokati Fayzulla Arslonov Jinoyat ishlari bo‘yicha Yashnobod tumani sudiga chaqirildi.
️ Biroq ushbu sud majlisi mazkur sanadagi ma’muriy huquqbuzarlik bo‘yicha ishlar ro‘yxatida bo‘lmagan. Advokat Komila Abdullayeva Facebook’da yozishicha, ular avval GOM (hududiy ichki ishlar bo‘limi)da, keyin Yashnobod JIBda sud bo‘lishi aytilgan, ammo 4 soat kutishdan so‘ng sud keyinga qoldirilgan.
️ Advokat Fayzulla Arslonovning ma’lum qilishicha, sudya ish hujjatlari bilan tanishib chiqishi va keyin qo‘shimcha ravishda xabar berib, chaqirishini bildirgan. Bu holat bloger va uning himoyachilari tomonidan norozilik bilan qabul qilindi.
️ Otabek Bakirovning o‘zi vazirni tanqid qilib, “Energetika vazirining ishi yo‘qdek, ketma-ket ariza berishi tushunarsiz. Agar shunaqa energiyasi bo‘lsa, uni energetik barqarorlik, yetishmovchilik uchun sarflasin”, degan. U, shuningdek, har yili noyabrdan martgacha millionlab o‘zbekistonlik haydovchilar auto24 ilovasi orqali gaz bilan bog‘liq muammolarni bilolmagani haqida savollar berganini ta’kidlagan.
️ “Orada ikkita qish o‘tdi, hech narsa o‘zgargani yo‘q. Agar vazir mana shu masalalarni qoyillatib qo‘yganida, undan uzr so‘ragan, rahmat aytgan bo‘lardim”, deya qo‘shimcha qilgan Bakirov.

️ Министр энергетики Джурабек Мирзамахмудов обратился в правоохранительные органы с просьбой дать правовую оценку постам финансового блогера Отабека Бакирова. 1 мая Бакиров и его адвокат Файзулла Арслонов были вызваны в Яшнабадский районный суд по уголовным делам.
️ Однако данное судебное заседание отсутствовало в списке дел об административных правонарушениях на эту дату. Адвокат Камила Абдуллаева сообщила в Facebook, что сначала им сказали, что суд будет в ГОВД, затем в Яшнабадском РОВД, но после 4 часов ожидания заседание было отложено.
️ Адвокат Файзулла Арслонов заявил, что судья должен ознакомиться с материалами дела и затем дополнительно уведомить о вызове. Это вызвало недовольство со стороны блогера и его защитников.
️ Отабек Бакиров раскритиковал министра, заявив: «У министра энергетики, видимо, нет дел, и он непонятно почему подает одно заявление за другим. Если у него столько энергии, пусть тратит ее на энергетическую стабильность и устранение дефицита». Он также отметил, что ежегодно с ноября по март миллионы узбекистанских водителей не могут узнать через приложение auto24, будет ли газ.
️ «Прошло две зимы, ничего не изменилось. Если бы министр решил эти вопросы блестяще, я бы извинился и поблагодарил его», — добавил Бакиров.