Mustaqillik maydonidagi favvoralar mutaxassisi Mirtemir Mirjamolovning aytishicha, ushbu hududdagi uchta favvora 1-maydan 1-noyabrga qadar har kuni soat 08:00 dan 22:00 gacha ishlaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ikkita favvora ta’mirlashdan so‘ng 2018 va 2022-yillarda qayta ishga tushirilgan, 2005-yilda qurilgan bitta favvora esa hali ham sifatli ishlamoqda.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, uchala favvoraning chuqurligi o‘rtacha 80 metrni, o‘rnatilgan forsunkalar soni mingdan ziyod. Ikkita favvora forsunkasi 5 metr, bittasiniki esa 1 metr. Har bir hovuzga 3000-4000 kub metr suv to‘ldiriladi, suv tozalash filtr va changyutkichlar orqali amalga oshiriladi.
Mirjamolov yetti yillik tajribasiga ega bo‘lib, bu favvoralarga 10 nafar ishchi xizmat ko‘rsatishini aytdi. U favvoralar shahar chiroyiga chiroy qo‘shishi va odamlarga zavq bag‘ishlashini qo‘shimcha qildi.
Markaziy maydonlarni obodonlashtirish ixtisoslashtirilgan boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Azamat Turg‘unboyevning aytishicha, uning bo‘limiga 13 ta favvora qarashli bo‘lib, 12 tasi to‘liq ishlaydi, bittasi ta’mirlanmoqda. Ular grafik bo‘yicha kun davomida ishlaydi, “Turkiston” san’at saroyi oldidagi uchta favvora ertalab soat 09:00 da yoqiladi.
Turg‘unboyev favvoralarning ekologik foydasini ta’kidlab, yozning issiq kunlarida havoni nam va salqin qilishini, shaharga ko‘rk bag‘ishlashini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hovuzlardagi suv 15-20 kunda yangilanadi.
Alisher Navoiy nomidagi DAKT binosi oldida 74 yildan buyon ishlayotgan “Paxta” favvorasi poytaxt aholisi va mehmonlarining sevimli manzillaridan biri. Diametri 32 metr bo‘lgan sakkiz qirrali kosa ming kub metrgacha suv sig‘diradi, markazidagi 126 ta suv oqimi piramida hosil qiladi. Shu munosabat bilan poytaxt hokimligi konsert tashkil etdi.

В Узбекистане уже 12 лет 1 мая отмечается как День фонтанов. В этот день все фонтаны страны начинают сезонную работу. Корреспондент газеты Миролим Исажонов посетил пять ключевых локаций в Ташкенте – площадь Мустакиллик, музей Амира Темура, Национальную библиотеку, Дворец искусств «Туркистон» и Государственный академический большой театр имени Алишера Навои (ГАБТ), чтобы запечатлеть работу фонтанов.
После ликвидации государственного унитарного предприятия «Ташкент фонтани» на основании постановления премьер-министра Абдуллы Арипова от сентября 2024 года, фонтаны столицы были переданы хокимияту Ташкента и ряду организаций. В документе указано, что в городе функционирует 43 фонтана.
Специалист по фонтанам на площади Мустакиллик Миртемир Миржамолов сообщил, что три фонтана на этой территории работают с 1 мая по 1 ноября ежедневно с 08:00 до 22:00. По его словам, два фонтана были вновь запущены после ремонта в 2018 и 2022 годах, а один, построенный в 2005 году, до сих пор работает качественно.
Миржамолов отметил, что глубина всех трех фонтанов составляет в среднем 80 метров, общее количество форсунок превышает тысячу. Два фонтана имеют форсунки высотой 5 метров, один – 1 метр. В каждый бассейн заливается 3000-4000 кубометров воды, очистка осуществляется с помощью фильтров и пылесосов.
Имея семилетний опыт работы, Миржамолов рассказал, что за этими фонтанами ухаживают 10 рабочих. Он подчеркнул, что фонтаны украшают город и дарят людям радость.
Начальник отдела специализированного управления по благоустройству центральных площадей Азамат Тургунбаев сообщил, что в его ведении находятся 13 фонтанов, из которых 12 полностью функционируют, а один ремонтируется. Все фонтаны работают по графику, три фонтана у Дворца искусств «Туркистон» включаются в 09:00 утра.
Тургунбаев отметил экологическую пользу фонтанов: в жаркие летние дни они увлажняют и охлаждают воздух, а также украшают город. По его словам, вода в бассейнах обновляется каждые 15-20 дней.
Фонтан «Пахта» (Хлопок) у здания ГАБТ имени Алишера Навои, работающий уже 74 года, является одним из любимых мест горожан и гостей столицы. Восьмигранная чаша диаметром 32 метра вмещает до тысячи кубометров воды, 126 струй в центре образуют пирамиду. По случаю праздника хокимият организовал концерт.