Eronlik huquq himoyachisi va 2023-yilgi Tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori Narges Muhammadiy qamoqxonada sog‘lig‘i keskin yomonlashganidan keyin shifoxonaga yotqizildi, deb ma’lum qildi uning oilasi va advokati.
54 yoshli Muhammadiy mart oyi oxirida yurak xurujiga uchragan va shundan beri zaif ahvolda bo‘lgan. Qamoqxonadagi tibbiy yordam uning ehtiyojlarini qondirish uchun yetarli emas edi.
U ayollar huquqlari va o‘lim jazosiga qarshi faoliyati uchun Nobel mukofotini olgan, ammo bu faoliyati tufayli Eron hokimiyati tomonidan bir necha bor qamoqqa olingan. Hozirda u 7,5 yillik yangi qamoq muddatini o‘tamoqda.
Advokati Mustafo Niliyning aytishicha, u uzoq vaqtdan beri yurak aritmiyasidan aziyat chekkan. “Uning ko‘kragida qattiq og‘riq bor edi, keyin ahvoli keskin yomonlashdi”, deb yozgan Niliy X’da.
Narges Muhammadiy jamg‘armasi uning sog‘lig‘i “halokatli darajada yomonlashgani, jumladan, ikki marta hushini yo‘qotish va og‘ir yurak krizisi” tufayli shifoxonaga yotqizilganini bildirdi. Jamg‘arma bu ko‘chirishni “umidsiz, so‘nggi daqiqadagi” chora deb atadi.
Muhammadiy avval uch marta angioplastika (toraygan arteriyalarni kengaytirish) amaliyotini o‘tkazgan. Oilasi unga qarshi barcha ayblovlarni olib tashlashni va tinch huquq himoyasi uchun berilgan jazolarni bekor qilishni talab qilmoqda.
U birinchi marta 1998-yilda Eron hukumatini tanqid qilgani uchun qamoqqa olingan. Oxirgi marta 2023-yil dekabrida huquq himoyachisi Xosrov Alikordiyning o‘limini qoralagani uchun hibsga olingan. Fevral oyida u fitna uchun qo‘shimcha 6 yil va tashviqot uchun 1,5 yil qamoq jazosiga hukm qilingan.

Иранская правозащитница и лауреат Нобелевской премии мира 2023 года Наргес Мохаммади была госпитализирована после резкого ухудшения здоровья в тюрьме, сообщили ее семья и адвокат.
По словам семьи, 54-летняя Мохаммади перенесла сердечный приступ в конце марта и с тех пор находится в ослабленном состоянии, причем медицинская помощь в тюрьме была недостаточной.
Она получила Нобелевскую премию за деятельность в защиту прав женщин и против смертной казни, однако эта деятельность привела к неоднократным тюремным заключениям со стороны иранских властей. В настоящее время она отбывает новый 7,5-летний срок.
Ее адвокат Мостафа Нили сообщил, что она долгое время страдала от сердечной аритмии. «У нее была сильная боль в груди, затем состояние критически ухудшилось», — написал Нили в X.
Фонд Наргес Мохаммади заявил, что она была госпитализирована после «катастрофического ухудшения здоровья, включая две потери сознания и тяжелый сердечный кризис». Фонд назвал перевод «отчаянной, последней минутной» мерой.
Ранее Мохаммади перенесла три ангиопластики. Ее семья потребовала немедленно снять все обвинения и отменить приговоры за мирную правозащитную деятельность.
Впервые она была арестована в 1998 году за критику иранского правительства. Последний раз ее арестовали в декабре 2023 года за осуждение смерти правозащитника Хосрова Аликорди. В феврале ей добавили 6 лет за заговор и 1,5 года за пропаганду.