Toshkent, O'zbekiston – AN Podrobno.uz. Navoiy viloyatida noqonuniy oltin qazib olish, rudani qayta ishlash va uy sharoitida mini-sexlar faoliyati bilan bog'liq bir nechta epizodlar aniqlandi. Bosh prokuratura va boshqa profil organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida yuzlab kilogramm qimmatbaho metall saqlovchi xomashyo musodara qilindi.
Tomdi tumanida fuqaro va uning sheriklari "Bessopan" sanoat zonasi hududida noqonuniy ravishda rudani qazib olayotgan vaqtda qo'lga olindi. Ulardan tarkibida taxminan 315 gramm oltin bo'lgan 5,2 ming tosh jinsi olib qo'yildi. Aniqlangan xomashyoning umumiy qiymati deyarli 570 million so'mni tashkil etadi.
Konimex tumanida ikki fuqaro oldindan kelishib, oltinni hunarmandchilik usulida qazib olish bilan shug'ullangani aniqlandi. Ular maxsus uskunalar yordamida oltinli qum va toshlarni ajratib olgan.
Xatirchi tumanida yana ikki holat qayd etildi. Mahalliy aholi o'z uchastkalarida qum va toshlardan oltin ajratib olish bo'yicha mini-ishlab chiqarish tashkil qilgan. Bir holatda 160 kilogramm, ikkinchisida esa 300 kilogramm oltin zarralari bo'lgan xomashyo musodara qilindi.
Barcha aniqlangan epizodlar bo'yicha foydali qazilmalarni noqonuniy qazib olish moddasi bilan jinoyat ishlari qo'zg'atildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.
Bu Navoiy viloyatidagi birinchi holatlar emas. Avvalroq huquq-tartibot idoralari noqonuniy oltin qazib olish va qayta ishlash bilan shug'ullangan bir nechta guruhlarning faoliyatini to'xtatgan edi. Yashil artellar davlat va ekologiyaga 13 milliard so'mdan ortiq zarar yetkazgan.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. В Навоийской области пресечены несколько эпизодов незаконной добычи золота, переработки руды и организации домашних мини-цехов. Оперативные мероприятия провели сотрудники Департамента при Генеральной прокуратуре и других профильных органов, изъяв сотни килограммов сырья с драгоценным металлом.
В Томдинском районе задержан гражданин и его сообщники, которые на территории промышленной зоны "Бессопан" незаконно добывали руду. У них изъяли 5,2 тысячи каменной породы, содержащей около 315 граммов золота. Общая стоимость обнаруженного сырья оценивается почти в 570 миллионов сумов.
В Конимехском районе установлено, что двое граждан, действуя по предварительному сговору, занимались добычей золота кустарным способом. Они извлекали золотоносный песок и камни с использованием специального оборудования.
Еще два факта зафиксированы в Хатырчинском районе. Там местные жители организовали на своих участках мини-производство по извлечению золота из песка и камней. В одном случае изъято 160 килограммов сырья с содержанием золотых частиц, в другом — еще 300 килограммов.
По всем выявленным эпизодам возбуждены уголовные дела по статье о незаконной добыче полезных ископаемых. Ведутся следственные действия.
Это далеко не первые случаи старательства в Навоийской области. Ранее правоохранители пресекли деятельность нескольких групп, занимавшихся незаконной добычей и переработкой золота. Подпольные артели нанесли государству и экологии ущерб на сумму свыше 13 миллиардов сумов.