G‘azo sektorida urush vayronagarchiliklaridan so‘ng, aholi kalamushlar, parrandalar va boshqa zararkunandalar bilan kurashmoqda. To‘rt yoshli Mayasinning onasi Sama al-Daabla BBCga bergan intervyusida: “Soat 2 da uning qichqirig‘idan uyg‘ondik. Erim fonarni yoqqanda, parranda qochdi. Qizimning qo‘li qon edi”, dedi.
BMT agentliklari ma’lumotlariga ko‘ra, ko‘chirilgan oilalar yashaydigan joylarning 80 foizida kemiruvchilar mavjud bo‘lib, bu 1,45 million kishiga ta’sir qilmoqda. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti vakili Reynxilde Van De Vertning so‘zlariga ko‘ra, bu “yashash muhitining qulashining oldindan aytib bo‘ladigan oqibati”dir.
AQSh vositachiligidagi sulh kelishuviga qaramay, gumanitar vaziyat yaxshilanmagan. Isroilning harbiy harakatlari davom etmoqda, qayta qurish ishlari boshlamagan. Ko‘chirilganlar lagerlarida kanalizatsiya suvlari oqib, axlat uyumlari ko‘paygan, bu esa kemiruvchilarning ko‘payishiga sabab bo‘lmoqda.
Ota-onalar bolalarini himoya qilish uchun tuni bilan uxlamaydi. Rizq Abu Layla: “Biz uxlay olmaymiz! Agar uxlasak, ular bolalarni tishlaydi. Kalamushlar juda ko‘p – g‘ayritabiiy darajada”, deydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kalamushlar kiyimlarni yirtib, unni yeb qo‘ygan.
BMT agentliklari zararkunandalarga qarshi kurash, drenaj va sanitariya sohasida yaxshilanishlar ustida ishlamoqda. UNICEF vakili Etti Xiggins: “G‘azo bo‘ylab chiqindi va vayronalarni tozalash uchun keng ko‘lamli kampaniya kerak”, dedi.
Isroilning Cogat tashkiloti xavfsizlik sabablariga ko‘ra muhim materiallar kirishini cheklaydi. Biroq, ular yaqinda 1000 ga yaqin kalamush tuzog‘i va 10 tonna pestitsid kiritishga ruxsat bergan. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, bu yil 111 500 dan ortiq tashqi parazitlar bilan bog‘liq kasallik holatlari qayd etilgan.
Mahalliy aholi yoz kelishi bilan zararkunandalar soni yanada oshishidan qo‘rqmoqda. Xon Yunisda yashovchi olti farzandli Hasan al-Faqaoviy: “Biz tun bo‘yi bir tomondan burgalar, ikkinchi tomondan chivinlar tufayli qichishamiz. G‘azoda barqaror tinchlikni ko‘rmayapman. Hayot avvalgidan ancha og‘ir. Hayot yo‘q”, deydi.

В секторе Газа, разрушенном войной, жители теперь ежедневно борются с крысами, ласками и другими вредителями, распространяющими болезни. Мать четырехлетней Маясин Самах аль-Даабла рассказала BBC: «Мы проснулись от ее крика в 2 часа ночи. Когда муж включил фонарик, ласка убежала. Рука дочери была в крови».
По данным агентств ООН, в 80% мест проживания перемещенных семей присутствуют грызуны, что затрагивает около 1,45 миллиона человек. Представитель ВОЗ доктор Рейнхильде Ван Де Верт назвала это «предсказуемым последствием разрушенной среды обитания».
Более чем через шесть месяцев после перемирия, заключенного при посредничестве США, гуманитарная ситуация не улучшилась. Израиль продолжает авиаудары, реконструкция не началась. В лагерях беженцев сточные воды и мусор создают благоприятную среду для грызунов.
Родители не спят по ночам, защищая детей. Ризк Абу Лайла, живущий рядом со свалкой в городе Газа, говорит: «Мы не можем спать! Если мы спим, они кусают детей. Крыс неестественно много». По его словам, крысы порвали одежду и съели муку.
ООН работает над улучшением борьбы с вредителями, дренажа и санитарии. Представитель ЮНИСЕФ Этти Хиггинс заявила: «Необходима масштабная кампания по утилизации отходов и мусора по всей Газе».
Израильский орган КОГАТ ограничивает ввоз материалов по соображениям безопасности, но недавно разрешил ввоз около 1000 крысоловок и 10 тонн пестицидов. По данным ВОЗ, в этом году зарегистрировано более 111 500 случаев заболеваний, связанных с внешними паразитами.
Местные жители опасаются, что летом количество вредителей возрастет. Хасан аль-Факаави из Хан-Юниса сказал: «Мы всю ночь чешемся от блох и комаров. Я не вижу прочного мира в Газе. Жизнь стала намного тяжелее. Жизни нет».