Churchill Downsda bo'lib o'tgan Kentukki Derbisida "Golden Tempo" nomli ot 24-1 koeffitsient bilan poygaga chiqib, barcha prognozlarni inkor etdi va ajoyib g'alabaga erishdi. Bu g'alaba bilan murabbiy Cherie DeVaux Amerika Qo'shma Shtatlaridagi eng mashhur poyga tarixida birinchi ayol murabbiy sifatida qayd etildi.
44 yoshli DeVaux Nyu-Yorkning Saratoga Springs shahridan bo'lib, otlar bilan o'sgan va oilaviy an'analarni davom ettirgan. U 2018-yilda mustaqil murabbiylik litsenziyasini olgan va 2019-yilda ilk g'alabasini qo'lga kiritgan. Hozirgacha u 300 dan ortiq g'alabaga erishgan, shu jumladan 2026-yilda derbigacha 21 ta g'alaba qayd etilgan.
Poyga 150,415 tomoshabin oldida bo'lib o'tdi. "Renegade" (5-1 koeffitsient) ikkinchi, "Ocelli" (70-1) uchinchi o'rinni egalladi. DeVaux g'alabadan so'ng ko'z yoshlarini tiya olmadi va oilasi bilan tarixiy lahzalarni nishonladi.
DeVaux bu g'alaba bilan Jena Antonuccidan keyin Triple Crown poygasida g'olib chiqqan ikkinchi ayol murabbiy bo'ldi. U 152 yillik derbi tarixida otni poygaga tayyorlagan 18-ayol edi. "Men boshqa ayollar va qizlar uchun namuna bo'lish sharafiga muyassar bo'ldim", dedi u.
DeVaux erining 2017-yilda murabbiylik faoliyatini boshlashga undaganini esladi: "Men ishonmadim, lekin erim menga imkoniyatni qo'ldan boy bermaslikni o'rgatdi. Bugun bu yerda o'tirishimni hech qachon tasavvur qilmagan edim".
Kentukki Derbisi Triple Crown seriyasining birinchi bosqichi hisoblanadi. Keyingi poyga - Preakness Stakes 16-may kuni, Belmont Stakes esa 6-iyunda bo'lib o'tadi. Bu yilgi poygada dastlab 20 ot qatnashishi rejalashtirilgan edi, ammo ikki ot chiqarib tashlanganidan keyin 18 ot qatnashdi.

На ипподроме Черчилль Даунс состоялось Кентуккийское дерби, где лошадь «Голден Темпо» с коэффициентом 24-1 совершила невероятный рывок и одержала победу, опередив соперников на шею. Этот триумф сделал тренера Шери ДеВо первой женщиной в истории, подготовившей победителя самой престижной скачки в США.
44-летняя ДеВо из Саратога-Спрингс, Нью-Йорк, выросла среди лошадей и имеет семейные традиции в этом спорте. Она получила тренерскую лицензию в 2018 году, а первую победу одержала в 2019-м. На сегодня у неё более 300 побед, включая 21 в 2026 году до дерби.
Скачка прошла перед 150 415 зрителями. «Ренегад» (5-1) финишировал вторым, «Очелли» (70-1) — третьим. ДеВо расплакалась от радости и отпраздновала исторический момент с семьёй.
ДеВо стала второй женщиной-тренером после Джены Антонуччи, выигравшей скачку Triple Crown. Она была 18-й женщиной, выставившей лошадь на дерби за 152 года. «Для меня большая честь быть примером для других женщин и девочек», — заявила она.
Тренер поблагодарила мужа, который в 2017 году убедил её попробовать себя в самостоятельной работе: «Я не верила в себя, но он сказал: „Попробуй“. Никогда не думала, что окажусь здесь сегодня».
Кентуккийское дерби — первый этап Triple Crown. Следующая скачка Preakness Stakes состоится 16 мая, а Belmont Stakes — 6 июня. В этом году в забеге участвовали 18 лошадей вместо запланированных 20 из-за снятия двух участников.