Yigit o‘z videosida PPX xodimini pedofiliyada ayblagan va voyaga yetmagan qizning nomusiga tegganlikda gumon qilgan. IIB xodimlari uni holatga aniqlik kiritish uchun chaqirganida, u qonuniy talablarga bo‘ysunmagan va janjal ko‘targan.
Surishtiruv davomida yigit tarqatgan ma’lumotlarning yolg‘on ekanligini tan oldi. U: “PPS xodimi bilan mashinada yana bir qiz bor edi. Videodagi qiz mening qarindoshim emas. Uzr so‘rayman. 27-apreldan 28-aprel o‘tar kechasi internetga video joyladim, PPS xodimi mashinada qiz bilan o‘tirgani haqida video olib, uni pedofil deb atadim. Men yolg‘on ma’lumot joylaganman, bularning hammasi tuhmat. Men uning oldida uzr so‘rayman”, dedi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Ohangaron shahri sudining qarori bilan yigit va uning ikki sherigi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) va 194-moddasi (ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talabiga bo‘ysunmaslik) bo‘yicha aybli deb topilib, 7 sutkadan ma’muriy qamoq jazosiga hukm qilindi.
IIBB qo‘shimcha qilishicha, yigitga nisbatan ichki ishlar organi xodimini qasddan obro‘sizlantirish, yolg‘on axborot tarqatish hamda guruh bo‘lib transport vositasiga shikast yetkazish holatlari yuzasidan tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, IIV Jamoat xavfsizligi departamenti ijtimoiy tarmoqlarda PPX xodimining voyaga yetmagan qizga nisbatan ehtimoliy noqonuniy xatti-harakatlari aks etgan xabarlar tarqalganidan so‘ng tekshiruv boshlagan edi. Keyinchalik IIBB mazkur xabarlar o‘z tasdig‘ini topmaganini bildirdi. Voqea guvohi: “U pedofil emas. Tegajog‘lik qilgan bo‘lganda, o‘zim yozib yuborardim”, dedi. Guvohning aytishicha, videomurojaatdagi yigit aslida qizning akasi emas, balki yigiti bo‘lib, qizni doimiy nazorat qilib keladi. Holatni bolalar ombudsmani ham o‘z nazoratiga olgan.

В городе Ахангаран Ташкентской области 18-летний молодой человек привлечен к административной ответственности за распространение ложной информации в социальных сетях, в которой он обвинял сотрудника патрульно-постовой службы (ППС) в педофилии. Об этом сообщило областное Управление внутренних дел (УВД).
В своем видео парень обвинил сотрудника ППС в домогательствах к несовершеннолетней девушке. Когда сотрудники УВД вызвали его для выяснения обстоятельств, он отказался подчиниться законным требованиям и устроил скандал.
В ходе расследования парень признался, что распространенная им информация была ложной. Он заявил: «В машине с сотрудником ППС была еще одна девушка. Девушка на видео не моя родственница. Прошу прощения. В ночь с 27 на 28 апреля я выложил видео в интернет, снял, как сотрудник ППС сидит в машине с девушкой, и назвал его педофилом. Я распространил ложную информацию, это все клевета. Я извиняюсь перед ним».
Решением Ахангаранского городского суда по уголовным делам парень и двое его сообщников признаны виновными по статьям 183 (мелкое хулиганство) и 194 (неповиновение законному требованию сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности и приговорены к 7 суткам административного ареста.
УВД добавило, что в отношении парня также проводятся следственные действия по фактам умышленной дискредитации сотрудника органов внутренних дел, распространения ложной информации и повреждения транспортного средства группой лиц.
Напомним, Департамент общественной безопасности МВД начал проверку после того, как в соцсетях появились сообщения о возможных противоправных действиях сотрудника ППС в отношении несовершеннолетней девушки. Позже УВД заявило, что эти сообщения не подтвердились. Свидетельница происшествия рассказала: «Он не педофил. Если бы он приставал, я бы сама записала видео». По ее словам, парень из видео на самом деле не брат девушки, а ее парень, который постоянно ее контролирует. Ситуацию также взял под контроль детский омбудсмен.