Davlat rahbari ta’kidlaganidek, global beqarorlik sharoitida millionlab sayyohlar xavfsiz yo‘nalishlarni qidirmoqda va Markaziy Osiyo bu borada zarur salohiyatga ega. So‘nggi o‘n yil ichida respublikaga kelgan xorijiy sayyohlar oqimi 6 barobar oshib, 12 million kishiga yetdi. Bunday ko‘rsatkichlarga vizani soddalashtirish, transport logistikasidagi islohotlar va xavfsizlikni ta’minlash ustuvorligi tufayli erishildi. Turizm yo‘nalishlarini diversifikatsiyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda: ziyorat va madaniy turizmdan tortib ekstremal va tibbiy marshrutlargacha.
Yagona mintaqaviy marshrutning asosini Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazi va Samarqanddagi Imom Buxoriy memorial majmuasi kabi muhim ob’ektlar tashkil etadi. Qo‘shni davlatlarda ham shunday “diqqat markazlari” faol qurilmoqda, bu esa sayyohlarga bir safar davomida butun Markaziy Osiyoning asosiy diqqatga sazovor joylarini ziyorat qilish imkonini beradi.
Ushbu strategiyani amalga oshirish nafaqat xizmat va infratuzilmani sinxronlashtirishni, balki milliy turizm tizimlarini yagona mintaqaviy majmuaga integratsiya qilish uchun investitsiyalarni faol jalb qilishni ham talab qiladi. Loyiha OTB va xalqaro hamkorlar ko‘magida amalga oshirilishi kutilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев выступил с инициативой реализации масштабного проекта «Туристическое кольцо Центральной Азии» (Markaziy Osiyo turizm halqasi). Об этом глава государства заявил на церемонии открытия 59-го заседания Совета управляющих Азиатского банка развития (АБР).
Как подчеркнул президент, на фоне глобальной нестабильности миллионы туристов ищут безопасные направления, и Центральная Азия обладает для этого необходимым потенциалом. За последнее десятилетие поток иностранных туристов в республику увеличился в 6 раз, достигнув 12 миллионов человек. Таких показателей удалось добиться благодаря упрощению визового режима, реформам в транспортной логистике и приоритету обеспечения безопасности. Особое внимание уделяется диверсификации направлений: от паломнического и культурного туризма до экстремальных и медицинских маршрутов.
Фундаментом для единого регионального маршрута станут знаковые объекты, такие как Центр исламской цивилизации в Ташкенте и мемориальный комплекс Имама Бухари в Самарканде. Аналогичные «точки притяжения» активно возводятся и в соседних странах, что позволит туристам посещать главные достопримечательности всей Центральной Азии в рамках одной поездки.
Реализация данной стратегии потребует не только синхронизации сервиса и инфраструктуры, но и активного привлечения инвестиций для интеграции национальных туристических систем в единый региональный комплекс. Проект предполагается осуществлять при поддержке АБР и международных партнеров.