28-aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatidagi Futbol assotsiatsiyasi markazi va “Neftchi” bolalar futbol akademiyasiga tashrif buyurdi. Davlat rahbari yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, yosh sportchilarning mashg‘ulotlarini kuzatdi.
Akademiya tarbiyalanuvchilari bilan suhbatda prezident futbolni rivojlantirish uchun adolatli saralash, zamonaviy sharoitlar va bilimga asoslangan tayyorgarlik zarurligini ta’kidladi. “34 yil davomida O‘zbekiston hech qachon jahon chempionatiga chiqmagan. Chunki orzuga asos bo‘lmagan. Avvalambor, men birinchi kelganimdan adolat o‘rnatamiz, dedim. Adolat degani, Abduqodir [Husanov] ga o‘xshagan bolalar ko‘p o‘zi dunyoda. Lekin ularni bilib-bilmasdan chekkaga surib qo‘yish, tanish-bilishchilik va hokazo bizga manfaat bermadi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda o‘zbekistonlik yosh futbolchilarni xorijda diqqat bilan kuzatib borishmoqda. “Dunyo O‘zbekiston futbolchi yoshlariga qarab turibdi, lupada qarab turibdi. Har birlaringning harakatlaringni manaman degan katta-katta kompaniyalar, davlatlar, jumladan, Arab Amirliklarining klublari har kuni qaraydi”, — deya ta’kidladi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev uning maqsadi — milliy futbol kelajagi uchun zamin yaratish ekanini ta’kidladi. “Shuning uchun, bugun ham sizlarni, mana shunday sharoitlarni ko‘rib, shuni tushunamanki: baribir, sharoit va imkoniyat bo‘lmasa, faqat futbolda emas, boshqa birorta sport turida rivojlanib bo‘lmasdi”, — dedi prezident.
Davlat rahbari, shuningdek, O‘zbekistonda futbolni ko‘pchilik sevishini, biroq bu sport turiga faqat muhabbatning o‘zi yetarli emasligini qayd etdi. “Yoshligimizda oyog‘imizdan tirnog‘imiz chiqib, qon chiqib, chiroqlarsiz, sharoitlarsiz o‘ynardik. U boshqa zamon edi. Lekin shu zamonlarni ko‘rgan odam sifatida sizlarga hamma sharoit yaratib beryapman. Sizlar esa zamonga munosib bo‘lib, harakat qilib, ilm asosida tarbiyalanishingiz kerak. Ana shunda chora-tadbirlar zo‘r bo‘ladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Neftchi” bolalar futbol akademiyasi 4,5 gektardan ortiq maydonni egallagan bo‘lib, 150 nafardan ziyod tarbiyalanuvchini o‘qitishga mo‘ljallangan. Uning hududida oltita futbol maydoni, shuningdek, zamonaviy tibbiy va reabilitatsiya uskunalari bilan jihozlangan fizioterapiya bo‘limi faoliyat ko‘rsatmoqda. Bu yerda 1,1 mln dollar miqdoridagi investitsiya hisobiga sun’iy qoplamali va havo gumbazli yopiq futbol maneji qurilgan. O‘yinchilarni xalqaro standartlar asosida tayyorlash uchun akademiyaga UEFA instruktori va boshqa xorijiy mutaxassislar jalb etilgan.

28 апреля Президент Шавкат Мирзиёев посетил центр Футбольной ассоциации и детскую футбольную академию «Нефтчи» в Ферганской области. Глава государства ознакомился с созданными условиями и наблюдал за тренировками юных спортсменов.
В беседе с воспитанниками академии президент подчеркнул необходимость справедливого отбора, современных условий и подготовки на основе знаний для развития футбола. «За 34 года Узбекистан ни разу не вышел на чемпионат мира. Потому что не было основы для мечты. Прежде всего, я сказал, что с первого дня установлю справедливость. Справедливость — это когда таких ребят, как Абдукадир [Хусанов], много в мире. Но отодвигать их в сторону, кумовство и тому подобное не принесло нам пользы», — заявил Шавкат Мирзиёев.
По словам президента, сегодня за юными узбекскими футболистами пристально следят за рубежом. «Мир смотрит на узбекскую футбольную молодёжь, смотрит через лупу. Каждое ваше движение ежедневно отслеживают крупные компании, государства, в том числе клубы Объединённых Арабских Эмиратов», — отметил глава государства.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что его цель — создать основу для будущего национального футбола. «Поэтому, глядя на вас и на эти условия, я понимаю: без условий и возможностей невозможно развиваться ни в футболе, ни в любом другом виде спорта», — сказал президент.
Глава государства также отметил, что в Узбекистане футбол любят многие, но одной любви недостаточно. «В молодости мы играли без света, без условий, с кровоточащими ногами. То было другое время. Но как человек, переживший те времена, я создаю для вас все условия. Вы же должны соответствовать времени, стараться и воспитываться на основе знаний. Только тогда меры будут эффективными», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Детская футбольная академия «Нефтчи» занимает площадь более 4,5 гектаров и рассчитана на обучение более 150 воспитанников. На её территории расположены шесть футбольных полей, а также физиотерапевтическое отделение, оснащённое современным медицинским и реабилитационным оборудованием. За счёт инвестиций в размере 1,1 млн долларов здесь построен крытый футбольный манеж с искусственным покрытием и воздушным куполом. Для подготовки игроков по международным стандартам к академии привлечены инструктор УЕФА и другие зарубежные специалисты.