Buxoro viloyati Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bosh boshqarmasi xabariga ko‘ra, Buxoro shahridagi sobiq Telefon-telegraf binosi hududida 12 tup manzarali archa daraxti noqonuniy ravishda kesilgan. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar ortidan o‘tkazilgan tekshiruvda ushbu holat aniqlangan.
Tekshiruv davomida ekologiya inspektorlari tomonidan huquqbuzarlik rasmiylashtirilgan va aybdorga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 79-moddasi 1-qismi bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzilgan. Unga 10 million 300 ming so‘m miqdorida jarima qo‘llanilgan, shuningdek, tabiatga yetkazilgan zarar 95 million 584 ming so‘m etib belgilangan.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 79-moddasiga ko‘ra, daraxtlarni noqonuniy kesish fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravaridan 50 baravarigacha (10,3–20,6 mln so‘m), mansabdor shaxslarga esa 50 baravaridan 75 baravarigacha (20,6–30,9 mln so‘m) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Zarar miqdori Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 22-noyabrdagi 464-son qarori asosida hisoblanadi. Ushbu hujjatga ko‘ra, davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan qimmatbaho daraxt va butalarni kesishga nisbatan moratoriy amal qilgan davrda yetkazilgan zarar ikki baravar oshirilgan holda hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda 2022-yildan boshlab davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga moratoriy muddatsiz davrga uzaytirilgan. Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda respublikada daraxt va butalarni noqonuniy kesish bilan bog‘liq 2328 ta huquqbuzarlik aniqlangan bo‘lib, eng ko‘p holat Toshkent shahri, Buxoro viloyati va Qoraqalpog‘istonda qayd etilgan. Ushbu huquqbuzarliklar natijasida tabiatga 13,3 milliard so‘m zarar yetkazilgan.

По информации Бухарского областного управления экологии и изменения климата, на территории бывшего здания Телефон-телеграф в городе Бухаре незаконно вырублено 12 декоративных елей. Проверка была проведена после сообщений в социальных сетях.
Инспекторы городского отдела экологии зафиксировали нарушение. В отношении правонарушителя составлен административный протокол по части 1 статьи 79 Кодекса об административной ответственности. На него наложен штраф в размере 10 млн 300 тыс. сумов, а также рассчитан ущерб природе на сумму 95 млн 584 тыс. сумов.
Согласно статье 79 КоАО, незаконная вырубка деревьев, кустарников и других растений влечет штраф для граждан от 25 до 50 базовых расчетных величин (10,3–20,6 млн сумов), для должностных лиц — от 50 до 75 базовых расчетных величин (20,6–30,9 млн сумов).
Размер ущерба рассчитан на основании постановления Кабинета Министров №464 от 22 ноября 2022 года. Согласно документу, в период действия моратория на вырубку ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, ущерб исчисляется в двукратном размере.
Напомним, что в Узбекистане с 2022 года мораторий на вырубку ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в гослесфонд, продлен на бессрочный период. По данным Национального комитета по экологии и изменению климата, в 2025 году в Узбекистане выявлено 2328 правонарушений, связанных с незаконной вырубкой. Наибольшее количество случаев зафиксировано в Ташкенте, Бухарской области и Каракалпакстане. Ущерб природе от этих нарушений составил 13,3 млрд сумов.