O‘zbekistonga Malayziya qirolichasi Radja Zarit Sofiya tashrif buyurdi. Ushbu tashrif uning Malayziya Texnologiya Universiteti faxriy raisi sifatidagi faoliyati doirasida amalga oshirilmoqda.
Mehmonning dasturi ilmiy-ma’rifiy va madaniy tadbirlarni o‘z ichiga oladi. Radja Zarit Sofiya Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazida bo‘lib o‘tadigan “Islom sivilizatsiyasida ilmiy an’ana: manbalar, dolzarb masalalar va salohiyat” konferensiyasida ishtirok etishi kutilmoqda. Ushbu tadbirda qirolicha rasmiy nutq so‘zlaydi.
Poytaxtdan tashqari, qirolicha Samarqandga ham boradi va u yerda Imom al-Buxoriy memorial majmuasiga tashrif buyurishi rejalashtirilgan. Ushbu tashrif O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi madaniy va ta’lim aloqalarini mustahkamlashni ta’kidlaydi.

В Узбекистан прибыла королева Малайзии Раджа Зарит София. Визит проходит в рамках ее деятельности на посту почетного председателя Технологического университета Малайзии.
Программа пребывания высокой гостьи сочетает в себе научно-просветительские и культурные мероприятия. Ожидается, что Раджа Зарит София примет участие в конференции «Научная традиция в исламской цивилизации: источники, актуальные вопросы и потенциал», которая состоится в Центре исламской цивилизации в Ташкенте. В ходе этого мероприятия королева выступит с официальной речью.
Помимо столицы, королева посетит Самарканд, где запланирован визит в мемориальный комплекс Имама аль-Бухари. Данный визит подчеркивает укрепление культурных и образовательных связей между Узбекистаном и Малайзией.