Sobiq Nyu-York meri va Donald Trampning uzoq yillik tarafdori Rudi Giuliani pnevmoniyadan tuzalmoqda va “hozir o‘z-o‘zidan nafas olmoqda”, dedi uning matbuot kotibi Ted Gudman.
Gudman X’dagi bayonotida Giulianida 11-sentabr xurujlaridan beri “cheklovchi nafas yo‘li kasalligi” borligini, bu uning pnevmoniyaga qarshi kurashish qobiliyatini pasaytirganini aytdi.
“Virus uning tanasini tezda egallab oldi va kislorodni saqlash hamda ahvolini barqarorlashtirish uchun mexanik ventilyatsiya talab qilindi”, dedi Gudman. Biroq u “yakuniy jangchi” Giuliani endi “bu kurashda g‘alaba qozonayotganini” qo‘shimcha qildi.
81 yoshli Giuliani hali ham kasalxonada, “og‘ir, ammo barqaror ahvolda”, dedi Gudman.
“11-sentabr kuni mer Giuliani muhtojlarga yordam berish uchun minoralar tomon yugurdi, bu esa keyinchalik cheklovchi nafas yo‘li kasalligi tashxisiga olib keldi”, dedi Gudman.
“Mexanik ventilyatsiya”dan so‘ng, Gudman Giuliani “hozir o‘z-o‘zidan nafas olmoqda, oilasi va birlamchi tibbiy xodimi uning yonida”, dedi.
11-sentabr xurujlaridagi zaharli chang va tutun natijasida kelib chiqqan kasalliklar qurbonlar va birinchi yordamchilar, jumladan o‘t o‘chiruvchilar, politsiyachilar va tibbiyot xodimlari orasida sog‘liq muammolarini keltirib chiqarishda davom etmoqda.
Tadqiqotchilarning fikricha, bu kasalliklar 25 yil ichida xurujlarning o‘zidan ikki baravar ko‘p odamning hayotiga zomin bo‘lgan.
Uning matbuot kotibi yakshanba kuni Giuliani kasalxonaga yotqizilgani va og‘ir ahvolda ekanini e’lon qilgan, ammo kasalligi haqida tafsilot bermagan edi.
Giuliani 11-sentabr xurujlaridan keyin Nyu-York shahrini boshqargani uchun “Amerika meri” laqabini olgan. Uning rahbarligi e’tirofida 2002-yilda qirolicha Yelizaveta tomonidan faxriy ritsar unvoni (KBE) bilan taqdirlangan.
Uning ikkinchi muddati 2001-yil oxirida tugagan va keyinchalik Respublikachilar partiyasidan prezidentlikka muvaffaqiyatsiz urinish qilgan.
U Trampning 2016-yilgi Oq uy saylovidagi asosiy tarafdori bo‘lgan, eng ommaviy ravishda Respublikachilar milliy qurultoyida. Keyinchalik Trampning shaxsiy advokatiga aylangan.
2020-yilgi prezidentlik saylovlaridan so‘ng, Giuliani va boshqa maslahatchilar mamlakat bo‘ylab saylov natijalari haqida yolg‘on da’volar bilan sayohat qilib, Trampning raqibi Jo Baydenni saylovni o‘g‘irlashga urinishda ayblagan.
Keyinchalik, hakamlar hay’ati uni saylov firibgarligida ayblagan ikki saylov xodimiga tuhmat uchun 148 million dollar to‘lashga majbur qilgan. Keyinchalik saylov haqidagi yolg‘on da’volari tufayli advokatlik litsenziyasidan mahrum qilingan. Shuningdek, bankrotlik e’lon qilgan.
Tramp Giulianining sog‘lig‘i haqida qayg‘urishini bildirgan ijtimoiy tarmoq postida 2020-yilgi saylovlarni demokratlar o‘g‘irlagani haqidagi yolg‘on da’volarini takrorlagan va sobiq mer “demokratlar tomonidan juda yomon muomala qilinganini” aytgan.
“Ular saylovlarda aldashdi, yuzlab hikoyalar uydirishdi, millatimizni yo‘q qilish uchun qo‘llaridan kelganini qilishdi, endi esa Rudyga qarang. Juda achinarli!” dedi u.
O‘tgan sentabrda Giuliani Nyu-Xempshir shtatida Ford Bronko mashinasida ketayotganda orqadan urilgan edi. U ko‘krak umurtqasining sinishi, ko‘plab yirtilish va kontuziyalar, chap qo‘l va pastki oyog‘idagi jarohatlar bilan kasalxonaga yotqizilgan.

Бывший мэр Нью-Йорка и давний сторонник президента Дональда Трампа Руди Джулиани восстанавливается после пневмонии и «сейчас дышит самостоятельно», заявил его пресс-секретарь Тед Гудман.
В заявлении в X Гудман сообщил, что у Джулиани с терактов 11 сентября «рестриктивное заболевание дыхательных путей», которое снизило его способность бороться с пневмонией.
«Вирус быстро захватил его организм, потребовав искусственной вентиляции легких для поддержания адекватного уровня кислорода и стабилизации состояния», — сказал Гудман. Но он добавил, что Джулиани, «величайший боец», сейчас «выигрывает эту битву».
81-летний Джулиани остается в больнице «в критическом, но стабильном состоянии», сообщил Гудман.
«11 сентября мэр Джулиани побежал к башням, чтобы помочь нуждающимся, что позже привело к диагнозу рестриктивного заболевания дыхательных путей», — сказал Гудман.
После «искусственной вентиляции легких» Гудман заявил, что Джулиани «сейчас дышит самостоятельно, рядом с ним его семья и лечащий врач».
Заболевания, вызванные токсичной пылью и дымом во время терактов 11 сентября, продолжают вызывать проблемы со здоровьем у жертв и спасателей, включая пожарных, полицейских и медицинских работников.
По данным исследователей, эти заболевания за 25 лет унесли вдвое больше жизней, чем сами теракты.
Его пресс-секретарь в воскресенье объявил, что Джулиани был госпитализирован и находится в критическом состоянии, но не сообщил подробностей о его болезни.
Джулиани получил прозвище «Мэр Америки» после руководства Нью-Йорком в последствии терактов 11 сентября. В знак признания его лидерства королева Елизавета в 2002 году удостоила его почетного рыцарского звания (KBE).
Его второй срок полномочий закончился в конце 2001 года, и позже он безуспешно баллотировался на пост президента от Республиканской партии.
Он был ключевым сторонником выдвижения Трампа на выборах 2016 года, наиболее публично на Республиканском национальном съезде. Позже он стал личным адвокатом Трампа.
После президентских выборов 2020 года Джулиани и другие советники путешествовали по стране, распространяя ложные заявления о результатах, обвиняя оппонента Трампа Джо Байдена в попытке украсть выборы.
Позже суд присяжных обязал его выплатить двум работникам избирательных комиссий, которых он обвинял в фальсификации выборов, 148 миллионов долларов за клевету. Впоследствии он был лишен адвокатской лицензии из-за ложных заявлений о выборах. Он также объявил о банкротстве.
В своем посте в соцсетях, выражая беспокойство о здоровье Джулиани, Трамп повторил свои ложные заявления о том, что демократы украли выборы 2020 года, и сказал, что с бывшим мэром «так плохо обращались демократы».
«Они жульничали на выборах, выдумывали сотни историй, делали все возможное, чтобы разрушить нашу страну, а теперь посмотрите на Руди. Так грустно!» — заявил он.
В прошлом сентябре Джулиани ехал в Ford Bronco, когда в него сзади врезались в штате Нью-Гемпшир. Он получил перелом грудного позвонка, множественные рваные раны и ушибы, а также травмы левой руки и голени.