FIFAning mustaqil Etika qo'mitasi sobiq Gayana Futbol Federatsiyasi (GFF) Bosh kotibi Ian Alvesni ayol xodimlarni jinsiy ta'qib qilgani uchun barcha futbol bilan bog'liq faoliyatlardan besh yilga chetlashtirdi.
FIFA Alvesga 20 000 Shveytsariya franki (25 500 dollar) miqdorida jarima ham soldi. Tergov natijasida u FIFA Etika kodeksining jismoniy va ruhiy daxlsizlikni himoya qilish, lavozimni suiiste'mol qilish va umumiy majburiyatlar bilan bog'liq qoidalarini buzganligi aniqlandi.
“FIFA futboldagi barcha zo'ravonlik shakllariga qarshi qat'iy pozitsiyaga ega”, dedi sportning global boshqaruv organi dushanba kuni.
Qaror jabrlanuvchilarning yozma bayonotlari, GFF tomonidan taqdim etilgan hujjatlar, Alvesning tushuntirishlari va tergov davomida to'plangan boshqa dalillarni o'rganishdan so'ng qabul qilindi.
Alves 2024-yilda o'z lavozimidan iste'foga chiqqan edi.
Taqiq dushanba kuni, Alvesga qaror shartlari haqida xabar berilgan paytdan kuchga kirdi. FIFA qo'shimcha qilishicha, Etika kodeksiga muvofiq, hukmning to'liq asoslari 60 kun ichida e'lon qilinadi.

Независимый комитет по этике ФИФА отстранил бывшего генерального секретаря Футбольной федерации Гайаны (GFF) Яна Алвеса от любой деятельности, связанной с футболом, на пять лет за сексуальные домогательства к сотрудницам.
ФИФА также оштрафовала Алвеса на 20 000 швейцарских франков (25 500 долларов) после того, как установила, что он нарушил положения Кодекса этики ФИФА, касающиеся защиты физической и психической неприкосновенности, злоупотребления положением и общих обязанностей.
«ФИФА придерживается строгой позиции против всех форм насилия в футболе», — заявила в понедельник всемирная руководящая организация спорта.
Решение было принято после изучения письменных заявлений потерпевших, документов, предоставленных GFF, объяснений Алвеса и других доказательств, собранных в ходе расследования.
Алвес ушел со своей должности в 2024 году.
Запрет вступил в силу в понедельник, когда Алвес был уведомлен об условиях решения. ФИФА добавила, что полные основания для вердикта будут сообщены в течение 60 дней в соответствии с Кодексом этики.