Ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekiston ta’lim muassasalarida o‘quvchilarning kelish-ketishini qayd etuvchi “aqlli” kameralar tizimi joriy etilishi haqida munozaralar avj oldi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi vaziyatga oydinlik kiritdi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda intellektual videokuzatuv tizimlari sinov rejimida faqat poytaxtning Mirzo Ulug‘bek tumanidagi ayrim maktablarda o‘rnatilmoqda. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu texnologiya ma’muriyat va ota-onalarga bolalar xavfsizligi va darsga qatnashishini onlayn nazorat qilishda yordam beradi. Shu bilan birga, davomatni asosiy hisobi hali ham o‘qituvchilar tomonidan e-maktab raqamli platformasi orqali yuritiladi.
Vazirlik, shuningdek, uzrsiz sabablarsiz muntazam dars qoldirish holatlari aniqlanganda, ishga inspektor-psixologlar jalb etilishi, ular ota-onalarga darsga qatnashishni ta’minlash zarurligi haqida rasmiy xabarnomalar yuborishini ta’kidladi. Bunday ogohlantirishlarni e’tiborsiz qoldirish huquqiy oqibatlarga olib keladi.
Vazirlik alohida eslatib o‘tdiki, bolalarni o‘qitish va tarbiyalash bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaslik Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga muvofiq ma’muriy choralarni nazarda tutadi. Birinchi bunday holat uchun ota-onalarga 1 dan 5 BHM gacha (412 mingdan 2 million so‘mgacha) jarima solinadi. Agar qoidabuzarlik bir yil ichida takrorlansa, jarima miqdori 5 dan 10 BHM gacha (2 dan 4,1 million so‘mgacha) oshadi.

Накануне в социальных сетях развернулась дискуссия вокруг внедрения в учебных заведениях системы "умных" камер, фиксирующих приход и уход учеников. Министерство дошкольного и школьного образования прокомментировало ситуацию.
В ведомстве пояснили, что на данный момент системы интеллектуального видеонаблюдения устанавливаются в тестовом режиме и только в отдельных школах Мирзо-Улугбекского района столицы. Как рассказали специалисты, эта технология призвана помочь администрации и родителям в режиме онлайн контролировать безопасность детей и их присутствие на занятиях. При этом основной учет посещаемости по-прежнему ведется педагогами через цифровую платформу e-maktab.
Также в министерстве указали на то, что при выявлении систематических прогулов без уважительных причин к работе будут привлекаться инспекторы-психологи, которые будут направлять родителям официальные уведомления о необходимости обеспечить посещение занятий. Игнорирование подобных предупреждений влечет за собой правовые последствия.
В ведомстве отдельно напомнили, что за неисполнение обязанностей по обучению и воспитанию детей предусмотрены административные меры согласно статье 47 Кодекса об административной ответственности. За первый подобный случай родителям грозит взыскание в размере от 1 до 5 БРВ (от 412 тысяч до 2 миллионов сумов). Если же нарушение повторится в течение года, сумма штрафа возрастет и составит от 5 до 10 БРВ, то есть от 2 до 4,1 миллионов сумов.