O‘zbekiston 18-apreldan 18-mayga qadar “Chorvachilikda sanitariya-epidemiya-gigiyena” oyligini e’lon qildi. Bu qaror Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston kabi mamlakatlarda oqsil (yaur) kasalligi tarqalayotgani haqidagi xabarlar fonida qabul qilindi.
Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Jahongir Tursagatovning ta’kidlashicha, oqsil – o‘ta tez tarqaladigan va o‘tkir kechadigan yuqumli kasallik bo‘lib, qoramol, qo‘y, echki, tuya va boshqa juft tuyoqli hayvonlarda uchraydi. Virus tashqi muhitga, ayniqsa nam va salqin sharoitga chidamli.
Kasallik asosan bahor va kuz oylarida tarqaladi. Alomatlari: og‘iz bo‘shlig‘ida, yelinda va tuyoq atrofida pufakchalar, so‘lak oqishi, harorat ko‘tarilishi, sut mahsuldorligining 50-75% ga kamayishi. Yosh hayvonlarda o‘lim darajasi 80-100% ga yetishi mumkin.
Jahon hayvonlar sog‘ligi tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, 2025-2026 yillarda 48 davlatda 11,1 ming holat qayd etilgan. O‘zbekistonda virusning “A”, “O” va “Osiyo-1” tiplari uchraydi. So‘nggi paytlarda yangi tip va serovariantlar paydo bo‘lmoqda.
O‘zbekistonda so‘nggi 25-30 yil ichida oqsil kasalligi aniqlanmagan. Biroq qo‘shni davlatlar (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Afg‘oniston, Eron) bilan chegaradoshligi sababli xavf saqlanib qolmoqda. Hozirda epizootik holat barqaror.
Profilaktik emlash ishlari 6 221 km uzunlikdagi bufer hududlardagi 82 tumanda olib borilmoqda. 2025-yilda 14 583 ta tahlil o‘tkazilib, “A” serotipiga 83%, “O” serotipiga 82%, “Osiyo-1” serotipiga 84% immunitet faolligi aniqlangan.
Vazirlar Mahkamasiga farmoyish loyihasi kiritilgan bo‘lib, unda Rossiyaning bir qator mintaqalaridan juft tuyoqli hayvonlar va ularning mahsulotlarini olib kirishga vaqtinchalik cheklov joriy etish taklifi bor. Shu bilan birga, 20 million doza polivalentli vaksina xarid qilish boshlangan.

Узбекистан объявил с 18 апреля по 18 мая «Месячник санитарии, эпидемиологии и гигиены в животноводстве» на фоне сообщений о вспышках ящура в России, Китае, Казахстане и других странах.
Как сообщил начальник управления Комитета по развитию ветеринарии и животноводства Джахонгир Турсагатов, ящур – острое инфекционное заболевание, поражающее крупный рогатый скот, овец, коз, верблюдов и других парнокопытных. Вирус устойчив во внешней среде, особенно во влажных и прохладных условиях.
Заболевание проявляется в виде пузырьков в ротовой полости, на вымени и копытах, слюнотечением, повышением температуры и резким снижением удоев (на 50-75%). У молодняка смертность достигает 80-100%.
По данным Всемирной организации здоровья животных, в 2025-2026 годах зарегистрировано 11,1 тыс. случаев в 48 странах. В Узбекистане встречаются типы «A», «O» и «Азия-1». В последнее время появляются новые сероварианты.
В Узбекистане ящур не регистрировался последние 25-30 лет, однако сохраняется риск заноса из соседних стран (Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Афганистан, Иран). В настоящее время эпизоотическая ситуация стабильна.
Профилактическая вакцинация проводится в 82 районах буферной зоны протяженностью 6 221 км. В 2025 году выполнено 14 583 анализа, показавших активность иммунитета: 83% к типу «A», 82% к «O», 84% к «Азия-1».
Разработан проект распоряжения Кабинета Министров, предлагающий временно ограничить ввоз парнокопытных и их продукции из ряда регионов России. Также начата закупка 20 млн доз поливалентной вакцины.
В текущем году планируется вакцинировать 39 млн голов скота против 11 видов заболеваний и 106 млн голов птицы против 4 видов. По состоянию на 28 апреля против ящура привито 4,5 млн голов. Все прививки проводятся бесплатно за счет госбюджета.