5-may kuni Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilgan takliflarga ko‘ra, O‘zbekistonda tadbirkorlik subyektining nomi va faoliyat turi to‘g‘risida binoga joylashtirilgan axborotni reklama sifatida baholash va buning uchun tegishli pasportlarni rasmiylashtirish bekor qilinishi mumkin. Bu tadbirkorlar uchun qo‘shimcha ma’muriy yukni kamaytirishga qaratilgan.
Yig‘ilishda ishbilarmonlik muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan va aholi hamda tadbirkorlik subyektlarining e’tirozlariga sabab bo‘layotgan masalalar muhokama qilindi. Jumladan, peshlavhalar va brend belgilarini joylashtirish, umumiy ovqatlanish va savdo obyektlari uchun ma’muriy talablar, mehnat munosabatlari, naqd pulsiz to‘lovlar, soliq imtiyozlari va moliyaviy jarimalar kabi masalalarga e’tibor qaratildi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, ba’zi hollarda korxona nomi, faoliyat turi yoki savdo belgisi aks etgan peshlavhalar reklama deb baholanib, ular uchun alohida pasport rasmiylashtirish va to‘lovlar talab etilmoqda. Bu tadbirkorlar uchun qo‘shimcha ma’muriy yuk bo‘lishi bilan birga, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarining tanilishi, mijozlar oqimi va tushumiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu munosabat bilan tadbirkorlik subyektining nomi va faoliyat turi to‘g‘risidagi axborotni reklama sifatida baholamaslik va tegishli pasportlarni rasmiylashtirishni bekor qilish taklif etildi. Shuningdek, reklamalar va boshqa axborot belgilarini joylashtirishga doir dizayn talablarini tadbirkorlar takliflarini inobatga olgan holda bosqichma-bosqich joriy etish, yuridik shaxslarga tegishli transport vositalariga o‘z savdo belgisini joylashtirish tartibini soddalashtirish tashabbusi ilgari surildi.
Umumiy ovqatlanish korxonalariga qo‘shilgan qiymat solig‘ining bir qismini qaytarish tartibini soddalashtirish, ayrim savdo, umumiy ovqatlanish va xizmat ko‘rsatish obyektlari uchun ekologik ekspertiza hamda kompensatsiya to‘lovlari bilan bog‘liq tartiblarni yengillashtirish taklif etildi. Mehnat munosabatlarida ish beruvchi va xodim o‘rtasidagi ayrim tartib-taomillarni aniqlashtirish ham taklif qilindi.
Raqamlashtirish va naqd pulsiz to‘lovlar yo‘nalishida aholi va biznes uchun qulaylikni oshirishga qaratilgan takliflar bildirildi. Xususan, bank infratuzilmasi, komissiyalar va iste’molchilarga qaytariladigan keshbek tizimini takomillashtirish zarurligi qayd etildi.
Toshkent shahri tuman hokimliklari mart oyidan boshlab poytaxt qiyofasini yagona me’moriy ko‘rinishga keltirish maqsadida tashqi reklamalarni olib tashlash bo‘yicha keng ko‘lamli reydlar o‘tkazmoqda. Hokimliklar tashqi reklamalar qatoriga muassasalarning firma peshlavhalarini ham kiritmoqda. Biroq, biznes vakillari peshlavhalar reklama emas, balki shaharda mo‘ljal olish va yo‘l topishga yordam beruvchi vosita ekanini ta’kidlamoqda.
Tadbirkorlar hokimiyatning tahdidli va keskin harakatlari jiddiy moliyaviy yo‘qotishlarga olib kelganini aytishdi: ayrim kompaniyalarning zarari bitta nuqta uchun 12 ming dollarga yetgan, bir qator mulkdorlar esa biznesini yopishga majbur bo‘lgan. Biznesga yangi peshlavhalarni o‘rnatish bo‘yicha aniq ma’lumot berilmagani ham tanqid qilindi.
Hokimiyat rejalariga ko‘ra, yil oxirigacha uzunligi 432 km bo‘lgan 36 ta ko‘chada yangi dizayn-kod joriy etilishi kutilmoqda. Ayni paytda demontaj ishlari 100 kmlik qismda, ya’ni 14 ta ko‘chada boshlangan. 6113 nafar tadbirkor peshlavhalarni almashtirish zarurligi to‘g‘risida ogohlantirish olgan.
SSP raisi Davron Vahobov Toshkent hokimi bilan muzokaralar o‘tkazib, dastlabki 100 km yo‘l tartibga keltirilmaguncha qolgan 332 km yo‘llarni demontaj qilishni vaqtincha to‘xtatib turishga va’da berdi. Ertasi kuni palata tomonlar yagona standart asosida, avvalroq demontaj ishlari o‘tkazilgan 100 km hududdagi 14 ta ko‘chani tartibga keltirishga kelishib olganini ma’lum qildi. Qolgan 472 kmlik hududdagi ko‘chalarda esa demontaj ishlari o‘tkazilmaydi, ular 30 kun ichida bosqichma-bosqich yangilanishi rejalashtirilgan.
Tadbirkorlar 254 sahifadan iborat hujjatning hajmi kattaligi va murakkabligidan shikoyat qildi. Biznes vakillari estetikaga qarshi emasliklarini, biroq juda katta zarar ko‘rayotganliklarini aytishdi: bitta peshlavhani almashtirish narxi 20 million so‘mga yetishi mumkin, yirik tarmoqlar uchun “reklama pasportlari”ga to‘lanadigan har choraklik to‘lovlar esa o‘n millionlab so‘mni tashkil qiladi.
2025-yil noyabr holatiga ko‘ra, “noqonuniy reklama”ga qarshi kurash doirasida hamda dizayn-kodni joriy etishga tayyorgarlik munosabati bilan shaharda 2000 ga yaqin peshlavha olib tashlandi. Avvalroq umumiy ovqatlanish sohasi tadbirkorlari Toshkentning yangi dizayn-kodi “savodsiz” ekanini aytib, peshtaxtalarni majburiy demontaj qilish chog‘ida elektr energiyasini o‘chirish bilan tahdid qilinayotganidan shikoyat qilgandi.

5 мая президенту Шавкату Мирзиёеву были представлены предложения, согласно которым в Узбекистане может быть отменена практика признания информации о названии и виде деятельности субъекта предпринимательства, размещенной на здании, рекламой, а также отменено оформление соответствующих паспортов. Это направлено на снижение административной нагрузки на бизнес.
На совещании были рассмотрены вопросы, негативно влияющие на деловую среду и вызывающие нарекания со стороны населения и предпринимателей. В частности, обсуждались размещение вывесок и брендов, административные требования к объектам общепита и торговли, трудовые отношения, безналичные расчеты, налоговые льготы и финансовые штрафы.
Согласно действующему порядку, в некоторых случаях вывески с названием предприятия, видом деятельности или товарным знаком признаются рекламой, что требует оформления отдельных паспортов и уплаты сборов. Это создает дополнительную административную нагрузку на предпринимателей, а также негативно сказывается на узнаваемости объектов торговли и услуг, потоке клиентов и выручке.
В связи с этим было предложено не признавать информацию о названии и виде деятельности субъекта предпринимательства, размещенную на здании, рекламой и отменить оформление соответствующих паспортов. Также предложено поэтапно внедрять дизайн-требования к размещению рекламы и других информационных знаков с учетом предложений предпринимателей, а также упростить порядок размещения товарного знака на транспортных средствах юридических лиц.
Предложено упростить порядок возврата части НДС для предприятий общепита, а также смягчить требования экологической экспертизы и компенсационных выплат для некоторых объектов торговли, общепита и услуг. Также предложено уточнить отдельные процедуры в трудовых отношениях между работодателем и работником.
В сфере цифровизации и безналичных расчетов прозвучали предложения по повышению удобства для населения и бизнеса. В частности, отмечена необходимость совершенствования банковской инфраструктуры, комиссий и системы кешбэка для потребителей.
Районные хокимияты Ташкента с марта проводят масштабные рейды по демонтажу наружной рекламы, мотивируя это необходимостью приведения облика столицы к единому архитектурному стилю. Хокимияты включают в число наружной рекламы и фирменные вывески учреждений. Однако представители бизнеса подчеркивают, что вывески — это не реклама, а средство ориентирования в городе, без которого клиенты не могут найти нужные адреса.
Предприниматели сообщили, что угрожающие и резкие действия властей привели к серьезным финансовым потерям: убытки некоторых компаний достигли 12 тысяч долларов за одну точку, а ряд владельцев были вынуждены закрыть бизнес. Также критикуется отсутствие четкой информации о том, как и по каким правилам можно устанавливать новые вывески.
По планам властей, до конца года новый дизайн-код будет внедрен на 36 улицах общей протяженностью 432 км. В настоящее время демонтажные работы начаты на участке в 100 км, то есть на 14 улицах. 6113 предпринимателей получили предупреждения о необходимости замены вывесок.
Глава ТПП Даврон Вахабов провел переговоры с хокимом Ташкента и пообещал временно приостановить демонтаж на оставшихся 332 км дорог до приведения в порядок первых 100 км. На следующий день палата сообщила, что стороны договорились привести в порядок 14 улиц на уже демонтированном участке в 100 км на основе единого стандарта. На остальных 472 км улиц демонтаж проводиться не будет, они будут поэтапно обновляться в течение 30 дней.
Предприниматели также пожаловались на большой объем и сложность документа из 254 страниц. Представители бизнеса заявили, что они не против эстетики, но несут огромные убытки: стоимость замены одной вывески может достигать 20 миллионов сумов, а ежеквартальные платежи за «рекламные паспорта» для крупных сетей составляют десятки миллионов сумов.
По состоянию на ноябрь 2025 года в рамках борьбы с «незаконной рекламой» и подготовки к внедрению дизайн-кода в городе было демонтировано около 2000 вывесок. Ранее предприниматели сферы общепита жаловались, что новый дизайн-код Ташкента «безграмотен», и что при принудительном демонтаже вывесок им угрожали отключением электроэнергии.
Бизнес-омбудсмен также указал, что отдельные пункты решения о дизайн-коде Ташкента противоречат действующему законодательству, и внес заключение о необходимости его пересмотра. Представитель отметил, что решение было принято без согласования с бизнес-омбудсменом.