O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi fuqarolikni tasdiqlash va hujjatlarni rasmiylashtirish orqali uzoq yillar davomida noqonuniy yashagan ayolni vatanga qaytarishga yordam berdi.
Elchixona ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning fevral oyida ayol diplomatik vakolatxonaga murojaat qilib, vatanga qaytishda yordam so‘ragan. Tekshiruv natijasida u 2005 yildan beri Pokistonda vizasiz yashab kelayotgani va og‘ir ijtimoiy ahvolda ekani aniqlangan.
Ayolning so‘zlariga ko‘ra, u 2005 yilda Pokistonga fuqaroga turmushga chiqish uchun kelgan. O‘sha yili eri yo‘l-transport hodisasiga uchrab, nogiron bo‘lib qolgan. Shu vaqtdan beri ayol unga qarab kelgan. Hozirda erining ahvoli qisman yaxshilangan bo‘lsa-da, nogironligi saqlanib qolgan va oilaning ijtimoiy hamda moliyaviy ahvoli og‘irligicha qolmoqda.
Elchixonada ayolning moliyaviy imkoniyatlari cheklanganligi — u faqat kundalik xarajatlarni qoplay olgani ta’kidlangan.
Diplomatlar uning shaxsi va fuqaroligini tasdiqlab, zarur hujjatlarni rasmiylashtirgan va vatanga qaytishda ko‘maklashgan. Elchixona ko‘magida aviachipta sotib olingan.

Посольство Узбекистана в Пакистане оказало содействие в возвращении на родину гражданке, долгие годы проживавшей в стране без законного статуса.
По данным дипмиссии, в феврале текущего года женщина обратилась в посольство с просьбой о помощи. Проверка показала, что с 2005 года она проживала в Пакистане без визы и находилась в тяжелом социальном положении.
Как рассказала женщина, в 2005 году она прибыла в Пакистан для заключения брака с гражданином этой страны. В том же году ее супруг попал в ДТП и получил инвалидность. С тех пор она ухаживала за ним. В настоящее время его состояние частично улучшилось, однако инвалидность сохраняется, а социальное и финансовое положение семьи остается тяжелым.
В посольстве отметили, что у гражданки были ограниченные финансовые возможности — она могла покрывать лишь повседневные расходы.
Дипломаты подтвердили ее личность и гражданство, оформили необходимые документы и оказали содействие в возвращении. При поддержке посольства был приобретен авиабилет.