Namangan viloyatida 32 yoshli mahalliy fuqaro Rossiya tomonida harbiy harakatlarda qatnashgani uchun sud qilindi. U Jinoyat kodeksining 154-moddasi („Yollanma askarlik“) va 154-1-moddasi („Chet el davlatining harbiy xizmatiga, xavfsizlik organlari, politsiya, harbiy adliya yoki shunga o‘xshash boshqa organlariga qabul qilish, yollash“) bo‘yicha aybdor deb topildi.
Voqea 2021-yilda boshlangan: o‘zbekistonlik Rossiyaga ishlash uchun ketgan. U yerda u giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatda ayblanib, 9 yilga ozodlikdan mahrum etilgan. Qamoq jazosidan qochish uchun u Rossiya Qurolli Kuchlari bilan shartnoma imzolagan. Rostov va Luganskda harbiy tayyorgarlikdan o‘tib, Donetsk viloyatiga yuborilgan. Jangovar hududda u bir necha marta yaralangan, kasalxonalarda davolangan va yana frontga qaytgan.
2025-yil yozida u dezertirlik qilgan, Rostovdagi O‘zbekiston elchixonasiga yetib borgan va vatanga qaytgan. Tergov uning aybini isbotlovchi dalillarni topgan: mobil telefonida mojarolar hududidagi qurollar bilan surat va videolar, tibbiy ekspertizalar esa jangovar jarohatlar borligini tasdiqlagan.
Ayblovlarning og‘irligiga qaramay, sud unga 4 yil ozodlikni cheklash jazosini tayinlagan. Haqiqiy qamoq jazosi bilan bog‘liq bo‘lmagan ushbu hukm bir qator yengillashtiruvchi holatlar tufayli mumkin bo‘lgan: sudlanuvchi aybini to‘liq tan olgan, pushaymonlik bildirgan va uning qaramog‘ida 5 nafar farzand bor.

В Наманганской области вынесен приговор 32-летнему местному жителю, принимавшему участие в боевых действиях на стороне России. Суд признал мужчину виновным по статьям 154 («Наемничество») и 154-1 («Поступление, вербовка на военную службу, на службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранных государств») Уголовного кодекса.
История началась в 2021 году, когда узбекистанец выехал в Россию на заработки. Там он был осужден на 9 лет лишения свободы по обвинению в преступлении, связанном с наркотиками. Чтобы избежать тюремного срока, мужчина подписал контракт и вступил в ряды вооруженных сил РФ. Пройдя военную подготовку в Ростове и Луганске, он был направлен в Донецкую область. В зоне боевых действий наемник неоднократно получал ранения, лечился в госпиталях и снова возвращался на фронт.
Летом 2025 года мужчина дезертировал, сумел добраться до посольства Узбекистана в Ростове и вернулся на родину. Следствие получило неопровержимые доказательства его вины: в мобильном телефоне подсудимого были обнаружены фото и видео с оружием из зоны конфликта, а медицинские экспертизы подтвердили наличие боевых ранений.
Несмотря на серьезность обвинений, суд назначил мужчине 4 года ограничения свободы. Вынесение наказания, не связанного с реальным лишением свободы, стало возможным благодаря ряду смягчающих обстоятельств: подсудимый полностью признал свою вину, выразил раскаяние, а также имеет на иждивении 5 детей.