Mirzo Ulug‘bek tumanidagi maktablarda “aqlli” kameralar sinov tariqasida o‘rnatilmoqda. Ular davomatni samarali nazorat qilish uchun qo‘shimcha vosita sifatida ishlatiladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ushbu tashabbus ijtimoiy tarmoqlarda faol muhokama qilinganidan keyin vaziyatga izoh berdi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, har kuni o‘quvchilarning davomati sinf rahbarlari va o‘qituvchilar tomonidan “e-maktab” platformasi orqali qayd etiladi.
Agar o‘quvchi uzrsiz sababsiz darslarni qoldirsa, maktab inspektori-psixologi ota-onalarga rasmiy ogohlantirish xati yuboradi. Unda bolaning muntazam ravishda darslarga qatnashishini ta’minlash talab qilinadi, aks holda yuridik javobgarlik yuzaga kelishi mumkinligi tushuntiriladi.
Vazirlik ta’kidlashicha, tizimli ravishda dars qoldirish holatlari aniqlanganda, ota-onalar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga (Bolalarni tarbiyalash va o‘qitish bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaslik) asosan javobgarlikka tortilishi mumkin.
“Aqlli” kameralar Mirzo Ulug‘bek tumanidagi ba’zi maktablarda sinov tariqasida o‘rnatilgan bo‘lib, ular maktab ma’muriyatiga o‘quvchilarning darslarda ishtirokini kuzatish, shuningdek, ota-onalarga bolaning maktabdagi holatini onlayn nazorat qilish va uning xavfsizligini ta’minlash imkonini beradi.

В школах Мирзо-Улугбекского района столицы в тестовом режиме устанавливают «умные» камеры. Они используются как дополнительное средство для эффективной организации контроля посещаемости.
В Министерстве дошкольного и школьного образования прокомментировали ситуацию после того, как в соцсетях началось активное обсуждение этой инициативы.
По данным министерства, ежедневно посещаемость учеников отмечают классные руководители и учителя через платформу «e-maktab».
Если ученик пропускает уроки без уважительной причины, инспектор-психолог школы направляет родителям официальное письмо-предупреждение. В нём требуется обеспечить регулярное посещение занятий ребёнком, а также разъясняется, что в случае невыполнения этой обязанности может наступить юридическая ответственность.
В министерстве отметили, что при выявлении фактов систематического непосещения уроков родители могут быть привлечены к ответственности по статье 47 Кодекса об административной ответственности (Невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей).
Подчёркивается, что «умные» камеры, устанавливаемые в тестовом режиме в некоторых школах Мирзо-Улугбекского района, помогают администрации школ отслеживать присутствие учеников на уроках, а также позволяют родителям онлайн контролировать ситуацию с ребёнком в школе и обеспечивать его безопасность.