️ 9-aprel kuni Andijon viloyati Xo‘jaobod tuman sudida 26 yoshli Y.I. ismli fuqaro Rossiya-Ukraina urushida Rossiya tomonida jang qilgani uchun sudlangan. U Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi (Yollanish) bo‘yicha aybli deb topilib, 3 yil ozodlikdan mahrum qilindi.
️ Sud materiallariga ko‘ra, Y.I. 2023-yil yanvar oyida ishlash maqsadida Rossiyaning Nijnevartovsk shahriga ketgan. 2024-yil yanvarida u Rossiya Mudofaa vazirligining 41680-sonli harbiy qismi bilan shartnoma tuzib, Ukrainadagi qurolli to‘qnashuvlarda qatnashgan. U hech qanday davlat fuqarosi yoki harbiy xizmatchisi bo‘lmagan, rasmiy topshiriqsiz harakat qilgan.
️ Sudda Y.I. qarzlarini to‘lay olmagani sababli urushga borishga qaror qilganini aytgan. U ko‘chadagi e‘londa 740 ming rubl bir martalik to‘lov va oyiga 204 ming rubl maosh taklif qilinganini ko‘rgan. 2024-yil 7-yanvarda ariza topshirgan va bir haftadan so‘ng 20 nafar rossiyalik bilan Xanti-Mansiyskga olib ketilgan.
️ U “Turk” laqabini olgan va AK-74 avtomatidan foydalanishni o‘rgangan. 2024-yil mart oyida “Toninkaya” hududidagi jangda dron zarbasi oqibatida sakkiz nafar sherigidan ko‘pchiligi halok bo‘lgan, Y.I. esa chap kuragi va soniga snaryad parchalari tegib yaralangan. Keyin Rostov va Astraxan viloyatlaridagi harbiy shifoxonalarda davolangan.
️ Shifoxonada qozoq millatiga mansub shaxslardan boshqa davlat manfaati uchun urushish jinoyat ekanini bilib, akasi bilan gaplashib O‘zbekistonga qaytishga qaror qilgan. 2024-yil 13-aprelda vatanga qaytgan va harbiy shartnoma, jeton va hujjatlarni Farg‘ona kanaliga tashlab yuborgan.
️ 2025-yil may oyida Y.I. Xo‘jaobod tuman IIBga borib, harbiy sumka, bank kartalari, tibbiy hujjatlar, kiyimlar va telefonini ixtiyoriy topshirgan. Sud-tibbiy ekspertizasida uning chap son suyagi ochiq singani, tanasida metall parchalari qolgani aniqlangan.
️ Sud jazo tayinlashda uning pushaymonligi, ilgari sudlanmagani, oilada yagona boquvchi ekani va urushda jarohatlanganini inobatga olgan. Shu bilan birga, jinoyat g‘arazli niyatda sodir etilgani og‘irlashtiruvchi holat sifatida baholangan. Sud Jinoyat kodeksining 57-moddasini (yengilroq jazo tayinlash) qo‘llab, 3 yil ozodlikdan mahrum qilgan. Hukm e’lon qilinishi bilan Y.I. qamoqqa olingan.

️ 9 апреля в суде Ходжаабадского района Андижанской области рассмотрено уголовное дело в отношении 26-летнего гражданина Узбекистана Y.I., который участвовал в боевых действиях на стороне России в российско-украинской войне. Он признан виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса (Наемничество) и приговорен к 3 годам лишения свободы.
️ По материалам дела, Y.I. в январе 2023 года уехал на заработки в Нижневартовск (Россия). В январе 2024 года он заключил контракт с войсковой частью №41680 Минобороны России и участвовал в вооруженном конфликте на Украине. Он не являлся гражданином или военнослужащим ни одного из государств и действовал без официального задания.
️ В суде Y.I. пояснил, что пошел на войну из-за долгов. Он увидел объявление о выплате 740 тысяч рублей единовременно и ежемесячной зарплате в 204 тысячи рублей. 7 января 2024 года подал заявку, а через неделю его вместе с 20 россиянами отвезли в Ханты-Мансийск, где оформили контракт.
️ Он взял позывной «Турок» и обучался обращению с автоматом АК-74. В марте 2024 года в бою в районе «Тонинкая» в результате удара дрона погибли большинство из восьми его сослуживцев, а Y.I. получил осколочные ранения левой лопатки и бедра. После лечения в госпиталях Ростовской и Астраханской областей он узнал от лиц казахской национальности, что воевать за чужое государство — преступление.
️ Связавшись с братом, он решил вернуться в Узбекистан и 13 апреля 2024 года прибыл на родину. Военный контракт, жетон и другие документы он выбросил в Ферганский канал. В мае 2025 года Y.I. добровольно сдал в милицию военную сумку, банковские карты, медицинские документы, одежду и телефон.
️ Судебно-медицинская экспертиза подтвердила открытый перелом левого бедра, наличие металлических осколков в теле и другие ранения, полученные в результате взрыва. Суд учел чистосердечное раскаяние, отсутствие судимостей, статус единственного кормильца в семье и полученные ранения. Однако корыстный мотив был признан отягчающим обстоятельством.
️ Суд применил статью 57 УК (назначение более мягкого наказания) и приговорил Y.I. к 3 годам лишения свободы с отбыванием в колонии общего режима. Мера пресечения изменена на заключение под стражу в зале суда.