O‘zbekistonda 1 apreldan kuchga kirgan suv va alkogolsiz ichimliklarni raqamli markirovka tizimida majburiy agregatsiya qilish talabi tadbirkorlarning noroziligiga sabab bo‘lgan edi. Prezident huzuridagi yig‘ilishdan so‘ng biznes-ombudsman Abdumannop Buriyev ushbu talabni joriy etish muddati keyinga surilganini ma’lum qildi.
“O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida Buriyev prezident tadbirkorlik muhitiga ta’sir qiluvchi muammolarni o‘rganishni topshirganini aytdi. Taqdimotda 15 ta masala ko‘tarilgan bo‘lib, ulardan biri markirovka qilingan suv va ichimliklarni agregatsiya qilish edi.
“2026-yil 1-apreldan markirovka tizimi joriy qilingan. Bu, ayniqsa, suv ishlab chiqaruvchi korxonalarga ta’sir qilmoqda. Korxonalarni tahlil qilganimizda, bozorning 90 foizini egallagan 10 ta yirik ishlab chiqaruvchidan 5 tasi bu jarayonga tayyor emasligi ma’lum bo‘ldi. Prezidentga bu haqda xabar berganimizda, u kechiktirishni taklif qildi. Bu jarayon ikki marta – 2024-yil apreldan 2026-yilgacha qoldirilgan edi. “Yaxshi, yana kechiktiramiz, tadbirkorlarimiz tayyor bo‘lganda tizim joriy qilinadi”, dedi prezident”, — dedi Buriyev.
U taqdimotda tadbirkorlarni tashvishga solayotgan tabelalar va dizayn-kod bilan bog‘liq muammolar ham muhokama qilinganini qo‘shimcha qildi. “Biz tadbirkorlarning ovozini yetkazdik, prezident hammasini qo‘llab-quvvatladi”, — dedi biznes-ombudsman.
Soliq qo‘mitasi metodologiya departamenti direktori Aziz Umrzoqov yig‘ilishda raqamli markirovka bo‘yicha ikki masala ko‘rib chiqilganini ma’lum qildi. “Tovar harakatini ishlab chiqaruvchidan ulgurji sotuvchi va yakuniy iste’molchigacha kuzatish imkonini beruvchi tizim ancha yuqori texnologiyali ekanini hisobga olib, bunday vositalarni samarali joriy etish muddatlarini kechiktirishga qaror qilindi”, — dedi u.
Soliq qo‘mitasi vakilining so‘zlariga ko‘ra, tadbirkorlarni tashvishga solgan ikkinchi masala – jarimalar miqdori ham muhokama qilingan. “Prezident ularni kamaytirish tashabbusini ilgari surdi. Ishlab chiqaruvchilar, ulgurji sotuvchilar va importyorlar uchun sanksiyalar kamaytiriladi, umumiy ovqatlanish va savdo korxonalari uchun esa jarimalar daromad miqdoriga bog‘liq emas, balki qat’iy miqdorda belgilanadi”, — dedi u.
Eslatib o‘tamiz, ichimliklarni raqamli markirovka qilish tizimi O‘zbekistonda ko‘plab bahs va munozaralarga sabab bo‘lgan edi. Joriy yilning 1 aprelidan ichimliklar uchun majburiy agregatsiya talabi ham kuchga kirdi. Ushbu tizim mahsulot harakatini bosqichma-bosqich kuzatish va yashirin aylanmani qisqartirishga qaratilgan bo‘lsa-da, bozor ishtirokchilari yangi tartibni joriy etishda bir qator muammolar mavjudligini ta’kidlamoqda.

Требование об обязательной агрегации воды и безалкогольных напитков в системе цифровой маркировки, вступившее в силу с 1 апреля, вызвало недовольство предпринимателей. После совещания у президента бизнес-омбудсман Абдуманноп Буриев сообщил о переносе сроков внедрения этого требования.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» Буриев заявил, что президент поручил изучить проблемы, влияющие на предпринимательскую среду. На презентации было поднято 15 вопросов, один из которых касался агрегации маркированной воды и напитков.
«С 1 апреля 2026 года внедрена система маркировки. Это особенно влияет на предприятия, производящие воду. Когда мы проанализировали предприятия, выяснилось, что 5 из 10 крупных производителей, занимающих 90% рынка, не готовы к этому процессу. Когда мы сообщили об этом президенту, он предложил отсрочку. Этот процесс уже откладывался дважды: с апреля 2024 года до 2026 года. “Хорошо, отсрочим ещё, система будет внедрена, когда наши предприниматели будут готовы”, — сказал президент», — рассказал Буриев.
Он добавил, что на презентации также обсуждались проблемы с вывесками и дизайн-кодом, которые беспокоят предпринимателей. «Мы донесли голос предпринимателей, президент всё поддержал», — заявил бизнес-омбудсман.
Директор департамента методологии налогообложения Налогового комитета Азиз Умрзоков сообщил, что на совещании обсуждались два вопроса по цифровой маркировке. «Учитывая, что система, позволяющая отслеживать движение товара от производителя до оптового продавца и конечного потребителя, является достаточно высокотехнологичной, было принято решение отсрочить сроки эффективного внедрения таких инструментов для достижения поставленных целей», — сказал он.
По словам представителя Налогового комитета, второй вопрос, который беспокоил многих предпринимателей в связи с маркировкой, — размер штрафов, применяемых к ним, также был обсуждён. «Президент выдвинул инициативу по их снижению. Санкции для производителей, оптовых продавцов и импортёров будут уменьшены, а для предприятий общественного питания и торговли штрафы будут не в зависимости от суммы дохода, а в фиксированном размере», — сообщил представитель Налогового комитета.
Напомним, внедрение системы цифровой маркировки напитков в Узбекистане вызвало множество споров и дискуссий. С 1 апреля текущего года также вступило в силу требование об обязательной агрегации для напитков. Эта система направлена на поэтапное отслеживание движения продукции и сокращение теневого оборота, однако участники рынка отмечают наличие ряда проблем при внедрении нового порядка.