Venetsiya san'at biennalesi, odatda "san'at olimpiadasi" deb ataladi, bu yil katta janjallarga boy bo'ldi. An'anaviy Oltin va Kumush sher mukofotlari, hakamlar hay'atining to'liq iste'fosi sababli, 9-may kuni bo'lib o'tishi kerak bo'lgan ochilish marosimida berilmaydi. Besh kishilik hakamlar hay'ati Xalqaro Jinoyat Sudida ayblanayotgan davlatlar rahbarlari (Rossiya va Isroil) ishtirok etgan taqdirda ularni e'tiborga olmasliklarini e'lon qilgan edi.
Hakamlar hay'ati iste'fosidan so'ng, tashrif buyuruvchilar butun biennale davomida ovoz berishlari va "Tashrifchi sherlari" mukofotlari 22-noyabr kuni, ko'rgazmaning so'nggi kunida topshiriladi. Bu yilgi tadbirda 100 ta milliy ishtirok, jumladan, Gvineya, Ekvatorial Gvineya, Nauru, Qatar, Syerra-Leone, Somali va Vetnam kabi birinchi marta qatnashayotgan davlatlar bor. Eron esa 4-may kuni ishtirokini to'xtatdi.
Asosiy xalqaro ko'rgazma "Kichik tonalliklarda" (In Minor Keys) nomi bilan Kamerunlik kurator Koyo Kouoh tomonidan tayyorlangan, ammo u 2025-yil may oyida saraton kasalligidan vafot etdi. Biennale uning loyihasini vafotidan keyin amalga oshirishga qaror qildi. Ko'rgazma chetga surilgan ovozlarga e'tibor qaratadi va "hushyor qarshilik" shaklini taklif qiladi.
Rossiyaning 2022-yilda Ukrainaga bostirib kirganidan keyin o'zini o'zi olib tashlagan edi, ammo bu yil qaytishi katta tortishuvlarga sabab bo'ldi. Yevropa Ittifoqi Italiyaga Rossiya pavilyonini ochishga ruxsat bergani uchun 2 million yevro grantni to'xtatish bilan tahdid qildi. Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni Rossiya ishtirokiga qarshi chiqqan bo'lsa, vitse-prezident Matteo Salvini Yevropa Ittifoqining tahdidlarini "qo'pol shantaj" deb atadi.
Rossiya pavilyoni komissari Anastasiya Karneeva, sobiq FSB generali va Rostec rahbari o'rinbosarining qizi. Muzokaralardan so'ng, pavilyon faqat 6-8-may kunlari oldindan ko'rish uchun ochiq bo'ladi, asosiy davrda esa derazalarda video yozuvlar namoyish etiladi. Pussy Riot guruhi va FEMEN faollari 6-may kuni Rossiya pavilyoniga bostirib kirishdi.
Janubiy Afrikalik rassom Gabrielle Goliathning asari Falastinlik shoir Hiba Abu Nadaga bag'ishlangan edi, ammo madaniyat vaziri Gayton McKenzie "yuqori darajada bo'luvchi" deb o'zgartirishlarni talab qildi. Goliath rad etganidan so'ng, u pavilyondan chetlashtirildi va u vazirni sudga berdi. Avstraliyada esa, rassom Khaled Sabsabi va kurator Michael Dagostino siyosiy sabablarga ko'ra olib tashlandi, ammo keyinchalik qaror bekor qilindi.
200 ga yaqin rassom va kuratorlar Isroilni biennaledan chiqarib tashlashni talab qiluvchi maktub imzoladilar. Yana bir maktubda Rossiya va AQSh kabi urush jinoyatlari sodir etayotgan rejimlar ham chiqarib tashlanishi kerakligi aytilgan. Germaniya pavilyoni "Ruin" nomli ko'rgazma bilan GDR va birlashish davridan ilhomlangan. Vatikan esa 12-asr avliyosi Hildegard Bingenlikka bag'ishlangan ovoz kompozitsiyalari seriyasini taqdim etadi.

Венецианская биеннале искусства, часто называемая «Олимпиадой мира искусства», в этом году погружена в противоречия. Традиционное вручение «Золотого льва» и «Серебряного льва» было отменено после того, как все пять членов жюри, ответственных за выбор победителей, подали в отставку за несколько дней до открытия 9 мая. Жюри ранее заявило, что не будет рассматривать страны, лидеры которых находятся под обвинениями Международного уголовного суда (МУС), что напрямую затрагивало Россию и Израиль.
Вместо жюри посетители смогут голосовать в течение всей биеннале, а так называемые «Львы посетителей» будут вручены в последний день выставки, 22 ноября. В этом году в биеннале участвуют 100 стран, включая семь дебютантов: Гвинея, Экваториальная Гвинея, Науру, Катар, Сьерра-Леоне, Сомали и Вьетнам. Иран объявил о выходе 4 мая на фоне роста напряженности на Ближнем Востоке.
Главная международная выставка под названием «В минорных тональностях» (In Minor Keys) была подготовлена камерунским куратором Койо Куо, которая скончалась от рака в мае 2025 года в возрасте 57 лет. Биеннале решила посмертно реализовать ее проект, в котором участвуют 111 приглашенных художников. Выставка фокусируется на маргинализированных голосах и предлагает «восстанавливающую форму сопротивления».
Возвращение России на биеннале после добровольного ухода в 2022 году вызвало серьезные трения. ЕС пригрозил приостановить грант в размере 2 миллионов евро для Италии из-за разрешения открыть российский павильон. Премьер-министр Италии Джорджа Мелони выступила против присутствия Москвы, в то время как вице-премьер Маттео Сальвини назвал угрозы ЕС «вульгарным шантажом». Комиссар российского павильона Анастасия Карнеева — дочь бывшего генерала ФСБ и заместителя главы «Ростеха».
После переговоров российский павильон будет закрыт для публики, за исключением предварительных дней (6-8 мая), а видеозаписи выступлений будут транслироваться в окнах. 6 мая активисты Pussy Riot и FEMEN ворвались в российский павильон. Южноафриканская художница Габриэль Голиат отказалась от изменений, потребованных министром культуры, и была отстранена от участия; она подает в суд на министра. В Австралии дуэт художника Халеда Сабсаби и куратора Майкла Дагостино был сначала отстранен, но затем решение отменили после протестов.
Около 200 художников и кураторов подписали письмо с требованием исключить Израиль из биеннале. Второе письмо призывает исключить все «режимы, совершающие военные преступления», включая Россию и США. Германия представляет выставку «Руины», вдохновленную исследованиями ГДР. Ватикан представляет серию звуковых композиций, посвященных святой Хильдегарде Бингенской, с участием Брайана Ино, Патти Смит и других.