Fojia 2025-yil noyabr oyida sodir bo‘lgan. Ikki yoshli bola ochiq qoldirilgan transformator punkti ichiga kirib, kuchli elektr toki urishiga uchragan. Natijada bola 3–4 darajali og‘ir kuyish jarohatlari olgan, ikki qo‘li amputatsiya qilingan va mehnat qobiliyatining uchdan bir qismidan ko‘prog‘ini yo‘qotgan.
Sud jarayonida ayblanuvchi o‘z aybini tan olgan va pushaymonlik bildirgan. U jabrlanuvchi oilasiga imkon qadar yordam berganini aytgan. Sud uni Jinoyat kodeksining 207-moddasi (“Og‘ir oqibatlarga olib kelgan ehtiyotsizlik”) bo‘yicha aybdor deb topib, ikki yil muddatga axloq tuzatish ishlari va ish haqining bir qismini davlat foydasiga ushlab qolish jazosini tayinlagan. Shuningdek, u uch yil muddatga lavozimidan ozod etilgan.
Oilaga moddiy yordam ko‘rsatilgan: tuman elektr tarmoqlari 60 million so‘m, hokimiyat esa 50 million so‘m ajratgan.
Bu birinchi bunday holat emas. Avvalroq Farg‘onadagi maktabgacha ta’lim muassasasida bola yuqori kuchlanishli elektr toki urishidan jarohat olgan edi.

В Мингбулакском районном суде Наманганской области завершилось рассмотрение дела о халатности сотрудника электросетей, из-за которой двухлетний ребенок получил тяжелейшие травмы. Мастер участка филиала компании «Региональные электрические сети» признан виновным в нарушении правил безопасности при эксплуатации трансформаторного пункта.
Трагедия произошла в ноябре 2025 года. Ребенок проник в открытый трансформаторный пункт и получил удар током. В результате пострадавший получил ожоги 3–4 степени, что привело к ампутации обеих рук и утрате более трети трудоспособности.
В суде подсудимый признал вину и раскаялся, отметив, что оказывал помощь семье. Суд признал его виновным по статье 207 УК («Халатность, повлекшая тяжкие последствия») и назначил два года исправительных работ с удержанием части зарплаты в доход государства. Также он лишен права занимать должность на три года.
Семье оказана материальная помощь: 60 миллионов сумов от районных электросетей и 50 миллионов сумов от хокимията.